Reklama

Popyt krajowy stopniowo odbija od dna

Data:

- Reklama -

Wzrost PKB w III kw. 2013 r. przyspieszył do 1,9% r/r, do czego przyczynił się m.in. szybszy wzrost spożycia indywidualnego (1,0% r/r) i pierwszy od pięciu kwartałów wzrost inwestycji (0,6% r/r). Ożywienie popytu krajowego (0,5% r/r) jest wciąż nieśmiałe, ale przewidujemy, że z czasem będzie przybierać na sile i stanie się istotną składową wzrostu gospodarczego w przyszłym roku.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

Jednocześnie, eksport rozwija się w szybkim tempie i jego dynamika może dalej rosnąć w kolejnych kwartałach dzięki kontynuacji ożywienia gospodarczego na świecie. Dane o PKB potwierdzają, że polska gospodarka znajduje się na ścieżce ożywienia, która prowadzi nie tylko w kierunku szybszego, ale też bardziej zrównoważonego wzrostu.

Przewidujemy, że dynamika PKB ma szanse przyspieszyć z ok. 1,4% w tym roku do ok. 3% w roku 2014. Szczegółowe zaktualizowane prognozy PKB przedstawimy w najbliższych raportach miesięcznych. Wzrost PKB w Polsce w III kw. 2013 r. wyniósł 1,9% r/r i był zgodny z przyspieszonym szacunkiem GUS podanym kilkanaście dni temu. Dane potwierdzają, że gospodarka stopniowo się rozpędza i że proces ten – zgodnie z naszymi oczekiwaniami – oparty jest już nie tylko na dynamicznej ekspansji eksportu, ale również w coraz większym stopniu na ożywieniu popytu krajowego. W III kwartale tempo wzrostu popytu krajowego po raz pierwszy od pięciu kwartałów było dodatnie i wyniosło 0,5% r/r. Przyczyniło się do tego ożywienie popytu konsumentów (wzrost spożycia indywidualnego o 1,0% r/r po trzech kwartałach niemal zerowej dynamiki) oraz – co zasługuje również na uwagę – aktywności inwestycyjnej (wzrost nakładów brutto na środki trwałe o o 0,6% r/r po czterech kwartałach wyraźnych spadków). O ile dynamika konsumpcji była mniej więcej spójna z naszymi oczekiwaniami, to wzrost inwestycji był pozytywnym zaskoczeniem. Prawdopodobnie wynikało to głównie z większej aktywności inwestycyjnej sektora prywatnego (na co w pewnym stopniu wskazywały już wcześniej dane nt. rosnącego zainteresowania firm kredytem inwestycyjnym, czy ostatnio wyniki finansowe przedsiębiorstw za III kw.), aczkolwiek nie spodziewaliśmy się, że odbicie będzie na tyle silne, aby już w III kw. skompensować słabość inwestycji sektora publicznego. Pozwala to naszym zdaniem na nieco więcej optymizmu odnośnie dynamiki popytu krajowego w kolejnych kwartałach.

Jednocześnie, popyt zewnętrzny wciąż pełni ważną rolę w procesie wychodzenia polskiej gospodarki z „dołka” – wzrost eksportu przyspieszył w III kw. do 6,4% r/r (najwyżej od 2,5 roku) i bazując na prognozach mówiących o dalszym przyspieszeniu tempa wzrostu gospodarczego za granicą (w szczególności w Niemczech) zakładamy, że kolejne kwartały przyniosą jeszcze wyższą dynamikę obrotów w handlu zagranicznym. Biorąc pod uwagę oczekiwane przez nas dalsze stopniowe przyspieszanie wzrostu popytu krajowego, dynamika importu również będzie stopniowo rosła, aczkolwiek spodziewamy się, że zarówno w tym roku, jak i w 2014 wpływ tzw. „eksportu netto” na wzrost PKB pozostanie dodatni (chociaż stopniowo będzie się zmniejszał).

Dane o PKB z pewnością nie spowodują zasadniczej zmiany stanowiska RPP odnośnie perspektyw polityki pieniężnej. Deklaracja o stabilizacji stóp do połowy 2014 r. pozostaje w mocy i wcześniejszych ruchów raczej nie należy się spodziewać. Decyzje nt. stóp procentowych w II półroczu 2014 zależały będą w dużym stopniu od tego na ile silne okaże się ożywienie popytu krajowego i jak duży będzie to miało wpływ na procesy inflacyjne. Nie bez znaczenia dla kształtu polityki pieniężnej mogą być też zmiany w składzie RPP, o ile parlament szybko wprowadzi w życie nowelizację ustawy o NBP proponowaną przez Ministerstwo Finansów (możliwe powiększenie Rady o trzech nowych członków w 2014 r.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....