Siódemka w ogólnopolskim konkursie. Głosujcie!

0
207
Ludzie wiersze piszą... Niebywałe Suwałki 1
Rys. www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

18 listopada na Facebooku Listów dla Ziemi ruszył konkurs na Najlepszą inicjatywę 2013. To pomysł na wyróżnienie szkół, które są aktywne i podejmują wiele ekologicznych działań. Zespół Szkół nr 7 z Suwałk – z projektem „Pomysłowe zabawki” – znalazł się w finałowym gronie.

Źródło: Daria Urbańska

Suwalskie działanie

Uczniowie Zespołu Szkół nr 7 w Suwałkach w ramach akcji „Listy dla Ziemi” postanowili posprzątać pobliski las i zorganizowali zbiórkę baterii oraz zakrętek. Udowodnili, jak wygląda reuse na najwyższym poziomie i przygotowali wystawę zabawek z surowców wtórnych. Aktywnie włączyli się także w pomoc zwierzętom ze schroniska. Zwieńczeniem działań był happening, podczas którego uczniowie nawoływali do szanowania zieleni, ochrony przyrody i zachęcali do pozytywnych zachowań.

Cała Polska pisała listy

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA. Jej głównym założeniem jest pisanie przez dzieci w szkołach listów na wykonanym z makulatury papierze. W listach młodzi ludzie namawiają dorosłych do działań proekologicznych. To jednak nie wszystko, w ramach akcji organizowane są także wystawy, happeningi, konkursy. Szkoły, bazując na otrzymanych materiałach edukacyjnych, organizują u siebie lekcje tematyczne, spotkania z leśnikami, akcje sadzenia drzew, zbierania śmieci, spektakle i wiele innych imprez. W akcji pilotażowej wzięło udział 350 gmin, około 4000 placówek oświatowych i prawie 500 tysięcy dzieci i młodzieży. Od października 2013 można zgłaszać gminy do kolejnej odsłony tego niezwykłego wydarzenia.

10 zielonych szkół

Celem konkursu organizowanego przez Fundację Ekologiczną Arka jest wyłonienie 10 zielonych, czyli najbardziej aktywnych i pomysłowych w działaniach ekologicznych placówek oświatowych. Oceniane inicjatywy prowadzone były w szkołach w ramach I edycji Listów dla Ziemi i towarzyszyły akcji pisania listów przez uczniów.

Głosowanie internautów

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym, spośród wszystkich nadesłanych przez szkoły relacji jury wybrało finałową 31. W etapie drugim (finałowym) w specjalnej konkursowej aplikacji na stronie Listów dla Ziemi na portalu Facebook zostanie przeprowadzone głosowanie internautów, którzy wybiorą najciekawszą ich zdaniem inicjatywę.

Jak zagłosować?

1. Polub stronę akcji „Listy dla Ziemi” na Facebooku.

2. Wejdź na specjalną aplikację konkursową https://apps.facebook.com/listydlaziemi/.

3. Znajdź najlepszą Twoim zdaniem inicjatywę i oddaj swój głos.

Statuetki dla najlepszych

W konkursie przewidziano następujące wyróżnienia: dla 10 najlepszych szkół – statuetki „Listy dla Ziemi 2013”, dla pozostałych 21 – certyfikaty. Głosowanie potrwa do 8 grudnia, a wyniki zostaną ogłoszone następnego dnia.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na oficjalnej stronie Listów dla Ziemi. Ze strony akcji gminy mogą również pobrać formularz zgłoszeniowy do udziału w II edycji akcji.

Leave a Reply