Szalona prędkość – w cyklu „Przedpremierowo” film „Wyścig” Rona Howarda

1
48
Kadr z filmu "Wyścig".

Zawrotne tempo akcji, emocje i historia z lat 70., którą na potrzeby kina „wskrzesił” Ron Howard, zdobywca Oscara za „Piękny umysł”. – Howard po tylu sukcesach wciąż bawi się kinem. Jego „Wyścig” to film zrobiony z ogromnym pietyzmem, pasją i zaangażowaniem – ocenia dziennikarz Artur Cichmiński.

Oparta na faktach historia kierowcy Formuły 1, Nikiego Laudy. Po wypadku, w którym niemal stracił życie, decyduje się wrócić na tor i zmierzyć z największym rywalem – Jamesem Huntem [opis dystrybutora].

Reżyser Ron Howard nie po raz pierwszy sięga po historię, którą napisało życie. Twórca „Apollo 13” tym razem zajął się Formułą 1 z czasów nieco odległych. Legendarni kierowcy Niki Lauda (w tej roli Daniel Brühl) i James Hunt (Chris Hemsworth) zapraszają widzów do świata szalonych lat 70., napędzanych energią i napięciem. – „Wyścig” to rywalizacja dwóch skrajnych charakterów i postaw życiowych. Film odznaczający się fenomenalnym ujęciem tematu. Oglądając tę produkcję można odczuć atmosferę i i klimat tamtej rywalizacji – dodaje Artur Cichmiński.

Rush2
Chris Hemsworth i Olivia Wilde.

„Wyścig” to z całą pewnością dumny przedstawiciel kina sportowego, w którym na ekranie pojawiają się dwaj mistrzowie Formuły 1. – W tym filmie nie ma czarnego charakteru. Obu bohaterom kibicujemy. Widzimy dwójkę fajnych facetów, którzy mają “kręcioła” na punkcie tego, co robią. I przez te dwie godziny trwania filmu ta pasja nam się udziela – podkreśla dziennikarz. Howard znów przekroczył granice – wkręcił widzów w filmowy świat, niezwykły klimat „Wyścigu”. – Ten film bardzo angażuje. Myślę, że każdy widz chętnie przyjmie zaproszenie reżysera, by przygodę człowieka – legendy, jakim z pewnością jest Niki Lauda, “przeżyć”, nie tylko obejrzeć jeszcze raz – uważa Cichmiński.

– Historia kierowcy rajdowego, przefiltrowana przez język kina – w czym ten reżyser czuje się znakomicie – to przede wszystkim historia z życia. Trzeba o tym pamiętać. W wersji zaproponowanej przez Howarda jest intrygująca, porywająca. Film ogląda się z ogromną frajdą – zachwala dziennikarz. Co więcej, nie jest produkcją „łatwą, lekką i przyjemną”, przy której czas szybko płynie i o której szybko się zapomina. – Emocje pozostają po tym filmie na długo – przynajmniej tak jest w moim przypadku. Mam ochotę obejrzeć „Wyścig” jeszcze raz. Dałem się uwieźć temu filmowi – przekonuje Artur Cichmiński.

Howard, prócz dobrej opowieści, zapewnia widzom szalone tempo akcji. Rytm filmu też jest istotny, przenosi charakterystyczną energię, emocje i szybkość, pozwalając „Wyścigowi” oddziaływać na zmysły. Jak dodaje krytyk filmowy – nie ma w tym przesady ani efekciarstwa. Ron Howard zadbał, by dwóch bohaterów zestawić z wyrazistymi kobietami (na ekranie pojawia się m.in. Olivia Wilde). – Warto podkreślić, że w tym filmie wiele elementów zwraca uwagę, są tam zwroty akcji, dramaturgia, muzyka Hansa Zimmera – wymienia Artur Cichmiński.

„Film nie tylko o wyścigach” pojawi się w polskich kinach 8 listopada. W tym dniu premierę będą miały również inne produkcje – ostatnio opisywany w cyklu “Przedpremierowo” – „Kapitan Phillips” z Tomem Hanksem w roli głównej oraz druga część „Thora” (tu także zobaczymy Chrisa Hemswortha).

W czwartek – 10 października około 20.15 Artura Cichmińskiego usłyszymy w Polskim Radiu PR 1, w audycji “Magazyn Bardzo filmowy”.

CichminskiArtur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

 

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz