Reklama

Umiarkowane ożywienie przy niskiej presji inflacyjnej

Data:

- Reklama -

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 4,4% r/r, nieco mniej niż oczekiwaliśmy, ale dynamika w budownictwie (-3,2% r/r) była trochę lepsza od prognoz. W efekcie, dane nie zmieniają istotnie naszej oceny perspektyw gospodarki – umiarkowane ożywienie trwa, jest szansa na wzrost PKB o ok. 2% r/r w IV kwartale i blisko 3% w przyszłym roku. Jednocześnie, presja kosztowa dla producentów pozostaje niska, o czym świadczy utrzymująca się poniżej zera dynamika PPI.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista BZWBK

Minutes z listopadowego posiedzenia RPP potwierdziły, że Rada była zgodna co do pozostawienia stóp bez zmian. Na wydłużenie deklarowanej stabilizacji stóp do połowy 2014 r. wpłynęła ocena, że dynamika wzrostu gospodarczego w kraju, pomimo ożywienia, pozostanie umiarkowana, niepewność dot. trwałości ożywienia za granicą oraz oczekiwana niska presja inflacyjna ze strony popytu krajowego i niska presja na ceny surowców na świecie. Skala ożywienia popytu krajowego i jego wpływ na przebieg procesów inflacyjnych może być decydujący dla przyszłych decyzji RPP nt. stóp procentowych.

Przemysł rośnie w umiarkowanym tempie, odbicie w budownictwie trwa Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w październiku o 4,4% r/r, zgodnie z konsensusem rynkowym, ale poniżej naszej prognozy (6,6% r/r). Liczba dni roboczych była tym razem taka sama jak rok temu, co m.in. przyczyniło się do tego, że dynamika produkcji była słabsza niż we wrześniu (6,2% r/r), czy np. w lipcu (6,3% r/r), kiedy efekt ten miał pozytywny wpływ na wyniki przemysłu. Listopad zapewne będzie wyglądał jeszcze gorzej, ponieważ efekt dni roboczych będzie silnie ujemny (dwa dni robocze mniej niż w 2012 r.). Wg GUS produkcja po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym zwiększyła się w październiku o 3,8% r/r (miesiąc wcześniej o 5%). Podobnie jak w poprzednich miesiącach, największe wzrosty zanotowano w działach przemysłu tradycyjnie mocno związanych z eksportem, co wskazuje, że popyt zagraniczny nadal odgrywa dużą rolę w obecnej fazie ożywienia gospodarki.

Produkcja budowlano-montażowa zaskoczyła pozytywnie – jej roczna dynamika poprawiła się do -3,2% r/r (-6,1% r/r po korekcie sezonowej), wobec naszej prognozy -4,7% r/r i konsensusu -5,5%. Częściowo zapewne pomogła w tym wyjątkowo dobra jak na tę porę roku pogoda. Niemniej, jest to kolejny już miesiąc odbicia w tej branży po wyjątkowo głębokiej zapaści obserwowanej w I półroczu, co wydaje się potwierdzać stopniowe ożywienie w inwestycjach.

W przemyśle presji inflacyjnej nie widać Wskaźnik inflacji PPI wzrósł w październiku do -1,3% r/r z -1,4% r/r we wrześniu. W ujęciu miesięcznym ceny produkcji sprzedanej spadły o 0,5% m/m, co było skutkiem umocnienia złotego w stosunku do głównych walut oraz spadku cen surowców na rynkach światowych, np. ropy naftowej (co jest widoczne w mocnych spadkach cen w sektorze „produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej”).

W sektorze przemysłowym wciąż nie jest widoczna presja inflacyjna, pomimo postępującego ożywienia gospodarczego. Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach inflacja PPI pozostanie poniżej lub w okolicach zera, a trwały powrót do dodatnich wartości może nastąpić w przyszłym roku pod warunkiem odbicia popytu konsumpcyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....