Reklama

Wyższy wzrost PKB niż oczekiwano, inflacja pod kontrolą

Data:

- Reklama -
Rys. www.freedigitalphotos.net

Wczorajsze dane z Europy o wstępnym PKB za III kw. miały w pierwszej części sesji wyraźny wpływ na notowania. Szacunek dla strefy euro był nieznacznie poniżej oczekiwań, co wywarło presję na wspólną walutę. Rozbudziło to bowiem obawy, że w takich okolicznościach jest miejsce na kolejne działania EBC. Dość spore niespodzianki zanotowano natomiast w przypadku danych dla Czech oraz Węgier.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

Wzrost gospodarczy w Czechach spowolniło po zaledwie jednym kwartale poprawy. Natomiast na Węgrzech odbicie gospodarki okazało się silniejsze od oczekiwań – w III kw. PKB rósł w najszybszym tempie od I kw. 2011. Dane te miały istotny wpływ na notowania korony i forinta. Lepsze od oczekiwań okazały się również krajowe dane.

Tempo wzrostu polskiego PKB przyspieszyło w III kw. do 1,9% r/r, przekraczając oczekiwania i potwierdzając, że ożywienie krajowej gospodarki nabiera siły. Jednocześnie, inflacja pozostaje niska – wzrost CPI wyhamował w październiku do 0,8% r/r. Członkini RPP, Elżbieta Chojna-Duch, powiedziała po danych o PKB, że w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego może wynieść ok. 3%. Potwierdziła, że stopy będą stabilne do połowy 2014. Po południu, po danych o inflacji, wypowiedział się Adam Glapiński. Powtórzył on, iż RPP może się wstrzymać ze zmianą stóp nawet do końca przyszłego roku. Jego zdaniem „wzrost w III kw. to nie jest jeszcze nic radykalnego, to musi potrwać kilka kwartałów”. Podsumowując, dane nie zmieniają istotnie naszej oceny perspektyw gospodarki i oczekiwań dot. polityki pieniężnej – wzrost PKB będzie stopniowo przyspieszać (będzie kilka kwartałów wzrostu wyraźnie powyżej 2% w 2014), a inflacja lekko rosnąć. W efekcie, do połowy 2014 r. stopy procentowe pozostaną bez zmian, jak zadeklarowała RPP, a w III kw. 2014 możliwa jest pierwsza podwyżka.

Po południu w centrum uwagi znalazło się wystąpienie przyszłej szefowej Fed przed Komisją Bankową w Senacie USA. Janet Yellen powiedziała, że należy uważać, aby nie ograniczyć wsparcia dla gospodarki zbyt wcześnie, jak również aby luźna polityka pieniężna nie były utrzymywana za długo. Jej zdaniem, korzyści z QE przewyższają koszty i nie należy kończyć programu skupu obligacji kiedy ożywienie jest kruche. Ta wypowiedź przyszłej szefowej Fed rozbudziła nadzieje, że Fed może zwlekać z rozpoczęciem ograniczania QE3 dłużej niż obecnie się oczekuje (I kw. 2014), co dało wsparcie rynkom finansowym (m.in. rynkowi akcji).

Kurs EURUSD spadł w pierwszej fazie sesji do 1,342 m.in. pod wpływem danych z Eurolandu. W kolejnych godzinach kurs był stabilny w oczekiwaniu na wystąpienie Yellen. Przemówienie przyszłej szefowej Fed miało umiarkowanie pozytywny wpływ na wspólną walutę. Na koniec dnia EURUSD był blisko 1,347 i w okolicy tego poziomu jest także dziś rano. W pierwszej połowie dnia poznamy ostateczne dane o październikowej inflacji w strefie euro – kiedy tydzień temu wstępny szacunek pokazał znaczny spadek, wspólna waluta znacznie straciła do dolara. Po południu opublikowane zostaną ważne dane z USA – o produkcji przemysłowej. Opór na dziś to 1,35, wsparcie na 1,34.

Kurs EURPLN spadł wczoraj do prawie 4,18 m.in. dzięki danym o krajowym PKB, które przekroczyły oczekiwania. Natomiast krajowa waluta lekko straciła do dolara w wyniku obniżenia się kursu EURUSD. Czwartek był kolejnym dniem deprecjacji czeskiej korony – EURCZK wzrósł do 27,205 m.in. w reakcji na słabe dane o PKB za III kw.

Pozytywna niespodzianka z Węgier miała z kolei pozytywny – choć niewielki i chwilowy – wpływ na forinta. EURHUF spadł do 297,2, ale na koniec dnia powrócił w pobliże poziomu z otwarcia (298,5). Dziś rano EURPLN waha się tuż powyżej 4,18, złoty odrobił już całość strat poniesionych na początku tygodnia przy zamkniętym rynku w kraju.

Dane ze strefy euro i USA mogą mieć dziś wpływ na złotego. Pierwsze krótkoterminowe wsparcie dla EURPLN to 4,175, opór to 4,22. Na krajowym rynku stopy procentowej IRS obniżyły się lekko, w największym stopniu na przebieg sesji wpłynęły wczoraj dane o październikowej inflacji, największy ruch odnotowano na krótkim końcu.

10-letnia stawka jest na poziomie 4,05%, 5-letnia na 3,62%, a 2-letnia na 2,97%. W podobnej skali spadły rentowności obligacji (w tym przypadku też zanotowano duży ruch na krótkim końcu). Wczoraj 1- oraz 3-miesięczne stawki WIBOR spadły o 1 pb, pozostałe w segmencie 1-12 miesięcy nie uległy zmianie. 3-miesięczna stawka przerwała tym samym stabilizację trwającą od 13 sesji. Dziś o 14:00 poznamy dane o inflacji bazowej za październik. Spadek inflacji wynikał głównie z niskich cen żywności, podczas gdy inne kategorie zaskoczyły na plus, w wyniku czego inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii prawdopodobnie lekko wzrosła (do 1,4% r/r). Jeśli nasze szacunki się potwierdzą, to dzisiejsza publikacja może nieco osłabić gołębią wymowę niższego od prognoz wskaźnika CPI.

Dzisiaj na specjalnym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. Nowy projekt zmian w OFE, po konsultacjach, zakłada m.in.: (1) brak minimalnego limitu inwestycji funduszy w akcje na poziomie 75% wartości aktywów, (2) wydłużenie okresu wyboru pomiędzy ZUS a OFE do 4 miesięcy (wcześniej 3 miesiące) oraz (3) możliwość inwestycji w obligacje emitowane przez BGK (w te emisje, które nie będą miały gwarancji SP). Podtrzymano natomiast mechanizm stopniowej liberalizacji limitu inwestycji OFE za granicą, zapis o obniżeniu opłat pobieranych przez fundusze oraz wprowadzenie tzw. suwaka (obowiązek stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą, w ratach miesięcznych).

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....