Reklama

Bez większych zmian na rynku walutowym

Data:

- Reklama -
Rys. www.freedigitalphotos.net

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy były dużo lepsze od oczekiwań, ale wzrost wahań, jaki zaobserwowano w reakcji na odczyt był tylko krótkotrwały. Od początku poniedziałkowych godzin handlu fluktuacje na globalnym rynku finansowym były dość wyraźnie ograniczone.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK

Przebiegu pierwszej w nowym tygodniu sesji nie zmieniły nawet dane z Niemiec, odbiegające całkiem znacząco od prognoz. Rano okazało się, że eksport z tego kraju zanotował w październiku wzrost wyższy, niż wskazywał na to konsensus. Następnie opublikowano dane o produkcji przemysłowej za ten sam miesiąc, które z kolei wyraźnie rozczarowały. Na godziny wieczorne zaplanowane były wystąpienia członków FOMC i być może to właśnie oczekiwanie na sugestie odnośnie tego, czy w przyszłym tygodniu zmniejszona zostanie skala QE, przyczyniły się do ograniczenia wahań na rynku.

Jeśli chodzi o wystąpienia przedstawicieli Fed, James Bullard potwierdził, że ożywienie na rynku pracy zwiększa szanse na niewielką redukcję programu skupu aktywów, podkreślając jednak, że tempo tej redukcji powinno być małe, a gdyby inflacja nie wracała do celu, to Fed mógłby wstrzymać ograniczanie QE3 na kolejnych posiedzeniach. Jastrzębi Richard Fisher powiedział, że popiera ograniczenie QE3 przy najbliższej możliwej okazji, z kolei Jeffrey Lacker (obecnie bez prawa głosu) powiedział, że Fed prawdopodobnie nie będzie mógł mocno zmienić tempa skupu aktywów.

Kurs EURUSD wahał się od początku dnia nieco poniżej oporu na 1,363 pozostając obojętnym na dane z Niemiec. Dopiero w trakcie amerykańskich godzin handlu odnotowano wyraźniejsze zmiany – euro zaczęło umacniać się do dolara i kurs testował opór na 1,377. Widać, że rynek oswoił się nieco z perspektywą nadchodzącego ograniczenia QE3 i faktem, iż w obliczu bardzo dobrych danych z rynku pracy (i nie tylko) może to nastąpić już w przyszłym tygodniu. Przyspieszający wzrost w USA i solidne dane z Chin (produkcja, sprzedaż detaliczna) wspierają nadzieje, że na poprawa sytuacji zacznie też być coraz bardziej dostrzegana w Europie. Dzisiaj rano EURUSD waha się blisko 1,375. W obliczu braku publikacji ważnych danych, uwaga jest blisko 4,18, waha się wokół dolnego ograniczenia zawężającego się przedziału wahań. Kurs nadal czeka na impuls, który przerwie trwającą od końca września stabilizację.

Na krajowym rynku stopy procentowej działo się wczoraj dużo więcej niż w notowaniach walut. Stawki IRS oraz rentowności obligacji zanotowały dość wyraźne spadki w ślad za zmianami zachodzącymi na bazowych i peryferyjnych rynkach długu. Na krótkim końcu krzywej ruchy były mniejsze (ruch w dół o 3 pb dla 2-letniego IRS) niż na środku (6 pb dla IRS i 10 pb dla obligacji) i długim końcu (6 pb dla IRS i 8 dla obligacji). W ostatnich tygodniach obie krzywe dość wyraźnie się wystromiły i wczorajsza sesja przyniosła niewielką korektę tego trendu.

Stawki WIBOR 1M-12M nie uległy wczoraj zmianie. Stawka roczna utrzymuje się na poziomie 2,75% już od 53 sesji. Członkini RPP Anna Zielińska-Głębocka powiedziała wczoraj, rano, że „jest duże prawdopodobieństwo, że stopy pozostaną bez zmian dłużej niż do połowy 2014 roku”. Spodziewa się ona, że w przyszłym roku krajowy PKB może wzrosnąć o 3% i nawet jeżeli przełoży się to na wyższą inflację, to wolałaby ona „cieszyć się silniejszą gospodarką niż martwić o wzrost cen”. Z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w listopadzie stopa bezrobocia wzrosła z 13,0% do 13,2%. Z obliczeń resortu wynika, że liczba bezrobotnych wzrosła o 40,6 tys. do 2,116 mln osób. Szacunki te są zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Agencja ratingowa Moody’s uważa, że wyeliminowanie deficytu strukturalnego i trwałe obniżenie relacji długu do PKB mogłoby skutkować podwyższeniem ratingu Polski. Istotnym czynnikiem, który mógłby wpłynąć na taką decyzję jest poprawa nierównowag zewnętrznych („trwałe ograniczenie deficytu obrotów bieżących i wzmocnienie zewnętrznych finansów w średnim terminie”). W ocenie agencji te ryzyka są ograniczane częściowo poprzez płynny kurs walutowy oraz dostęp do elastycznej linii kredytowej MFW. W komentarzu napisano również, że wyzwania stojące przed Polską to przede wszystkim dalsza konsolidacja fiskalna w warunkach wolniejszego wzrostu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....