Mapa Suwałk według NGO-sów

0
86
Na zdj. mapa z Centrum „Trójki”.

Ostatnie warsztaty w Centrum „Trójki”, skierowane do członków organizacji pozarządowych, związane były z próbą diagnozy środowiska lokalnego. Ich uczestnicy tworzyli społeczną mapę miasta, zaznaczając na niej „Pogodne Miejsca” i zastanawiając się, czy działania sąsiedzkie rodem z Kaczego Dołka można przenieść do innych części Suwałk.

Inicjatywa Kaczy Dołek to „sąsiedzkie ruszenie”, polegające na animacji, budowaniu kontaktów i zacieśnianiu społecznych więzi wśród mieszkańców suwalskiego blokowiska. Integracja społeczna różnych ludzi, rozmaitych środowisk – jako inicjatywa oddolna – sprawdza się w tym przypadku bardzo dobrze (akcje kreatywne, spotkania przedwyborcze etc.). Rozprzestrzenienie podobnych zjawisk na inne osiedla byłoby odpowiedzią na braki, które podczas spotkania w Centrum „Trójki” wskazywali społecznicy.

Wojciech Pająk z Inicjatywy Kaczy Dołek do stworzenia społecznej mapy miasta zaprosił członków organizacji pozarządowych. Aktywiści i potencjalni aktywiści podczas warsztatów mogli zastanowić się, jak rozwiązania – również te, podpatrzone w innych krajach – można zastosować na suwalskim gruncie. Na jednej z takich idei Wojciech Pająk oparł scenariusz spotkania. Przy okazji wizyty w Berlinie – w jednym z tzw. „biur zarządzania sąsiedztwem” Pająk podpatrzył mapę, na której pozaznaczane były instytucje i punkty, a także osoby z inicjatywą, dzięki którym w przestrzeni miejskiej powstaje twórczy zamęt. Program zarządzania sąsiedztwem funkcjonuje tam od kilkunastu lat, wpływając na kształt życia kulturalnego i społecznego poszczególnych osiedli, całych dzielnic.

Do wdrożenia podobnego rozwiązania w Suwałkach potrzebni są aktywni partnerzy, a tych – zdaniem Wojtka Pająka – trzeba szukać wśród organizacji pozarządowych. Budowanie społecznej mapy miasta warto rozpocząć od rozpoznania terenu, czyli zaznaczeniu „Pogodnych Miejsc”. Na mapie z warsztatów znalazły się m.in. Suwalski Ośrodek Kultury, Zalew Arkadia ze ścieżką nadrzeczną, Kaczy Dołek i miejsca z potencjałem, jak Plac Marii Konopnickiej. Dyskusja uczestników dotyczyła również funkcjonowania świetlic osiedlowych, tworzenia nowych miejsc aktywności – przy ulicach Kowalskiego lub Daszyńskiego.

Wojciech Pająk chciałby społeczną mapę Suwałk w wersji elektronicznej udostępnić w sieci – w wersji do edycji, dzięki czemu informacje mogłyby być regularnie aktualizowane, a mapa wzbogacana także o inne dane.

Leave a Reply