Reklama

Świat wkroczył w dłuższy okres niskich stóp procentowych

Data:

- Reklama -
Fot. www.freedigitalphotos.net

Wtorkowa sesja, tak jak poniedziałkowa, długo przebiegała w całkiem spokojnej atmosferze. Brak publikacji ważnych danych ograniczył aktywność inwestorów, wzrostu wahań nie wywołały też wystąpienia ważnych przedstawicieli EBC.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK

Komentarz prezesa Draghiego nie zawierał zbyt wielu sugestii odnośnie polityki pieniężnej banku. Po raz kolejny podkreślił on konieczność wdrażania reform, konsolidacji fiskalnej przez państwa strefy euro i utworzenia wspólnego nadzoru bankowego. Opinię na temat dalszych działań EBC wygłosił natomiast członek zarządu EBC, Benoit Coeure. Powiedział on, że inflacja nie jest na tyle nisko poniżej celu banku (poniżej lub blisko 2%), aby konieczne było podjęcie dodatkowych nadzwyczajnych działań, np. skupu aktywów, jak to robi Fed.

Wieczorem negocjatorzy w amerykańskim Kongresie osiągnęli porozumienie budżetowe, odsuwające ryzyko ponownego paraliżu administracyjnego, ale nie miało to istotnego wpływu na rynek (być może dlatego, że porozumienie będzie jeszcze musiało zostać zatwierdzone przez Kongres).

Kurs EURUSD długo wahał się wokół 1,365. Dopiero w ostatnich godzinach sesji euro wznowiło trend aprecjacyjny do dolara i kurs osiągnął niemal 1,38. W pewnym stopniu ruch ten był wspierany przez ponownie zapewnienie, że ECB nie musi w tym momencie podejmować agresywnych, niestandardowych działań. Sugestie te wpisały się w retorykę po zeszłotygodniowej konferencji prasowej banku i tak jak wtedy, tak i teraz korzystnie wpłynęły na notowania wspólnej waluty.

Na koniec dnia nastąpiła korekta do 1,378. Dzisiaj rano EURUSD oscyluje w pobliżu 1,376. Za tydzień poznamy wynik posiedzenia Fed (i ewentualną decyzję w sprawie ograniczania QE3), a jutro poznamy ważne dane z USA, więc nie spodziewamy się, aby dzisiaj zaszły istotne zmiany na rynku.

Kurs EURPLN wahał się wczoraj przez cały dzień wokół 4,18, a USDPLN pozostał blisko 3,035. W nocy nie zaszły duże zmiany i oba kursy oscylują w pobliżu wczorajszych poziomów. Dzisiaj poznamy odczyt węgierskiej inflacji, który może wpłynąć na ocenę perspektyw polityki pieniężnej w tym kraju i co za tym idzie wywołać wzrost wahań EURHUF. EURPLN pozostaje blisko dolnego ograniczenia zawężającego się przedziału wahań i nadal czeka na impuls, który wypchnie do z konsolidacji.

Na krajowym rynku stopy procentowej kontynuowany był ruch w dół zainicjowany wczoraj. Podobnie jak w poniedziałek, 10-letni IRS obniżył się o 5 pb. Stawka 5-letnia spadła o 4 pb, a na krótkim końcu zanotowano ruch o 2 pb. Spread 2-10 dla krzywej IRS spadł do 120 pb ze 127 pb w zeszłym tygodniu, do najniższego poziom od początku grudnia. Na krzywej obligacyjnej nastąpiło równoległe przesunięcie w dół o 3 pb dla 2-, 5- i 10-letnich benchmarków, korekta ostatniego wystromienia krzywej zatrzymała się. Obroty były jednak niewielkie. Na rynku pieniężnym ponownie nie odnotowano zmian, stawki WIBOR od 1 do 12 miesięcy pozostały stabilne.

Prezes NBP Marek Belka powiedział wczoraj, że spowolnienie gospodarcze za granicą nie musi zakłócić odbicia koniunktury w kraju. Jego zdaniem środowisko makroekonomiczne jest stabilne, a poza tym korzystnie na działalność przedsiębiorców wpływa kurs walutowy. Zaznaczył, iż jego intuicja mówi, że przyszły rok będzie dobry. Dodał jednocześnie, że światowa gospodarka wkroczyła w „okres spowolnienia wzrostu”. Jego zdaniem oznacza to, że stopy procentowe (w wysoko rozwiniętych krajach) również na długo pozostaną na niskim poziomie.

Wiceminister finansów, Wojciech Kowalczyk, powiedział, że po listopadzie budżet zanotował nadwyżkę dzięki lepszym wpływom podatkowym i niższym wydatkom.

Wieczorem Reuters podał informację, że Prezydent jest bliski wybrania Jerzego Osiatyńskiego na nowego członka RPP. Nie jest to dużym zaskoczeniem, to nazwisko było wymieniane wśród najbardziej prawdopodobnych kandydatów. Z pewnością będzie on zwolennikiem łagodniejszej polityki pieniężnej niż Zyta Gilowska. Wcześniej Kancelaria Prezydenta informowała, że nominacja nastąpi po powrocie Bronisława Komorowskiego z wizyty w krajach Zatoki Perskiej, tj. po 13 grudnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....