Co dalej z bluesowym festiwalem?

2
297
Na zdj. Jeff Beck.
Na zdj. Jeff Beck.
Na zdj. Jeff Beck.

Jedną z gwiazd SBF 2014 miał być Jeff Beck. Czy jest jednak szansa, że wystąpi? Pytania o organizację wydarzenia i opłacenie artystów pojawiają się coraz częściej. –  Jeśli zabrakło zewnętrznych źródeł finansowania, kto udźwignie ciężar takiego przedsięwzięcia? Czy festiwal się odbędzie? – dopytywał podczas dzisiejszej sesji radny Zdzisław Przełomiec.

Bożena Kamińska, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury do niedawna zapewniała, że honoraria bluesowych wykonawców nie są zagrożone. Wśród artystów, których mielibyśmy usłyszeć w tym roku, są gwiazdy, a ich koncerty, jak wiadomo, nie należą do tanich. Jeff Beck to tylko jeden z takich muzyków. Jego przyjazd stoi jednak pod znakiem zapytania. Taką informację podczas dzisiejszej sesji przekazał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Na siódmą edycję SBF w budżecie miasta została zarezerwowana kwota 500 tysięcy złotych (udział własny w pechowym projekcie złożonym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Jak twierdzi prezydent – ta kwota nie wystarczy nawet dla tego jednego artysty. – Gaża za koncert Jeffa Becka jest wyższa niż te 500 tys. złotych. Skąd weźmiemy pozostałe środki finansowe, jeśli już teraz brakuje nam na jedną gwiazdę – zastanawiał się prezydent.

Czesław Renkiewicz zapewnił jednak, że Suwałki Blues Festival odbędzie się na pewno. – To jest marka naszego miasta. Długo na nią pracowaliśmy, wydatkowaliśmy poważne środki finansowe. Nie zarzucimy tego tematu – podkreślił.

Gdy radość z przyznanych przez ministra kultury 2 mln złotych okazała się przedwczesna, dyrektor SOK zapowiedziała poszukiwanie sponsorów. Innym rozwiązaniem miało być powtórne złożenie wniosku w kolejnym konkursie resortu kultury. Renkiewicz nie spodziewa się jednak, by ta próba pozyskania środków została zakończona sukcesem. Prezydent Suwałk podczas sesji zaznaczył, że organizatorom SBF brakuje jeszcze pół miliona złotych, a według jego szacunków – przy wsparciu sponsorów i być może marszałka uda się dodatkowo pozyskać około 200 tysięcy złotych.

2 KOMENTARZE

Leave a Reply