To wielki sukces wywodzącego się z niewielkiej wsi Policzna w Puszczy Białowieskiej teatru A3. Artyści (pod wodzą Dariusza Skibińskiego) doskonale znani podlaskiej publiczności (choćby z ostatnich występów na festiwalu Inny Wymiar – Wschód Kultury, ale przede wszystkim z organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep) już za kilka dni zaprezentują swój kunszt na dalekim Tajwanie.
Podlascy artyści zostali zaproszeni – zresztą jako jedyni z Polski! – do występów w czasie tamtejszych targów Expo – AGRI EXPO Tajwan 2013. Towarzyszyć im będzie około 70 innych propozycji artystycznych z całego świata. Imprezę targową odwiedza nawet 200-280 tys. osób dziennie!
– Zagramy 7 spektakli, codziennie w innym otoczeniu. Codziennie dla tysięcy widzów. Jest szansa, że nasze wielkie Gałki Oczne i pozostałe Zmysły zobaczą wszyscy, nawet z dużej odległości. Po prostu są większe, będą unosić się pod masę widzów – mówi Agata Rychcik-Skibińska z teatru A3.
– I już wiemy, że Tajwańczycy zachwycili się nocną paradą lampionów „Słońce na Wschodzie, Na Zachodzie Księżyc”, a więc mamy szansę przypuszczać, że styczniowa podróż to początek większego tournee – dodaje Darek Skibiński.
Zarówno białostoccy, jak i podlascy widzowie ze spektaklami mieli szansę zapoznać się choćby w czasie ubiegłorocznego festiwalu Inny Wymiar – Wschód Kultury. „Zmysły” to wędrowny surrealistyczny kabaret liryczny. Autorzy i aktorzy, czerpiąc inspiracje z komedii dell’arte, a także z – posługujących się poetyką absurdu – europejskich współczesnych kabaretów czy lokalnych, podwórkowych grup teatralnych i jarmarcznych cyrków A3 opisują i „obwąchują”, zastaną przestrzeń i napotkanego człowieka. Widz, Przechodzień, Spacerowicz zderza się tu ze Zmysłami – parą Stepujących Oczu, Śpiewających Uszu, Nosem i Ustami oraz Magicznymi Dłońmi. Temu absurdalnemu spotkaniu towarzyszy inteligentny żart, piosenka oraz taniec.
– Na potrzeby występu na Tajwanie nieco zmodyfikowaliśmy nasze przedstawienie. Jest bardziej międzynarodowo – choćby przez wykorzystanie muzycznych standardów międzynarodowych, także zapowiedzi są w języku angielskim – podkreśla Agata Rychcik. – Mieliśmy nawet pomysł, żeby nauczyć się mówić to po chińsku, jednak ta bariera okazała się zbyt trudna do pokonania.
A to nie koniec dalekich wojaży teatru A3 – wiele wskazuje na to, że w lipcu wrócą na Tajwan, tym razem z „Słońce na wschodzie. Na zachodzie księżyc – Sen o nocy letniej”.
Dariusz Skibiński – jeden z twórców Teatru A3, wywodzący się z legendarnego Teatru Cinema, inspirowany twórczością Tadeusza Kantora – doskonale znany jest podlaskiej publiczności, przede wszystkim ze świetnego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP, który już od pięciu lat bawi, wzrusza i zachwyca mieszkańców miejscowości z okolic Puszczy Białowieskiej (w 2014 roku planowana jest szósta edycja).
A3Teatr to – jak mówią o sobie twórcy zespołu – teatr różności. Nie posługuje się tekstem, chociaż ten czasami pojawia się w spektaklach grupy. Nie jest teatrem tańca, a jednak ruch łączy z muzyką. Nie jest pantomimą, a gloryfikuje gest ten najbardziej nieznaczny. Nie tworzy linearnych historii. Jego znakiem rozpoznawczym jest „łuskanie pereł absurdu z rzeczywistości”, drwina i zabawa, celebracja „minimal art codzienności”.
Wszystkie przedsięwzięcia, spektakle Teatru A3 łączy liryzm, poczucie humoru i dystans wobec otaczającej rzeczywistości.