Reklama
- Reklama -

„Czas zatrzymany” w Białej Synagodze. Wystawa Witolda Jurkiewicza w Sejnach

Na zdj. Witold Jurkiewicz.
Na zdj. Witold Jurkiewicz.

Sceny z pogranicza Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy, uchwycone podczas podróży przez pochodzącego z Olecka fotografa, związane są z historią społeczności, często już nieistniejących. Witold Jurkiewicz prowadzi dokumentację chwili.

Poszukiwanie śladów polskości w kraju Łukaszenki wymagało od Witolda Jurkiewicza nie lada przygotowania. Fotograf najpierw nawiązał kontakt z jednym z pracowników Uniwersytetu w Brześciu, dzięki któremu otrzymał pismo – zaproszenie do projektu międzynarodowego. Jego celem było sfotografowanie drewnianej architektury Białorusi – przynajmniej oficjalnie. Pieczątki i podpisy zrobiły swoje. Pismo okazało się przepustką do fotografowania. Jurkiewiczowi udało się uwiecznić wiele intrygujących miejsc, związanych z polską historią. Odwiedził m.in. Niecholsty, w których trafił na kapliczkę z lat 30. Tylko ona pozostała po siedlisku – wieś już nie istnieje. Inskrypcja w kamieniu „Boże błogosław Ojczyznę naszą” nadal przypomina o intencji ludzi, którzy ją wybudowali.

W środku fotografia polskiej kapliczki na Białorusi.
W środku fotografia polskiej kapliczki na Białorusi.

Z każdym z odwiedzonych miejsc Witolda Jurkiewicza łączą wspomnienia. Nic dziwnego, że opowieści z wypraw towarzyszyły gościom wystawy przez cały wernisaż. Autor fotografii dzielił się nie tylko doświadczeniami, ale i filozofią wykonywania zdjęć. Witold Jurkiewicz – również wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, wierzy w to, że fotografia jest pewnym sygnałem, podkreśleniem istoty rzeczy. – Ważne jest to, co następuje przed naciśnieciem spustu migawki i przed nim – podkreśla. Choć Jurkiewicz „nie neguje fotografii kreacyjnej”, uważa, że naczelną cechą jest jej dokumentalność. – To się nigdy nie zmieni – dodaje.

Na wystawach Witolda Jurkiewicza zawsze można zobaczyć „coś nowego”. A to z prostej przyczyny – autor nie powiela ekspozycji. W Białej Synagodze w Sejnach prezentuje między innymi zdjęcia odnalezione w prywatnym archiwum, nigdy wcześniej nie wystawiane. Inne – przypominające o przeszłości – jak drewniana cerkiew z dekoracjami na ścianach wykonywanymi za pomocą szablonów, czy kaplica grobowa Skirmunttów, niezmiennie fascynują. Jeszcze inne – jak fotografia z Łucka przedstawiająca podwórko artysty zbierającego rzeźby z nagrobków i „nadającego im drugie życie”, będąca zapisem fuzji istniejącej między dawnym a obecnym, to prawdziwa „perełka”.

Witold Jurkiewicz świetnie opanował sztukę wykorzystania właściwego momentu. Nie tylko ze względu na fakt, że zawsze przy sobie ma aparat – raczej dlatego, że jest bacznym obserwatorem.

Witold Jurkiewicz od 1985 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym pełni funkcję prezesa Zarządu Okręgu Toruńsko-Bydgoskiego. Z Toruniem i Bydgoszczą związany jest zawodowo – od 1987 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne z fotografii w Zakładzie Plastyki Intermedialnej na kierunku Edukacja Artystyczna na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jego fotografie prezentowane były w Warszawie, Bielsku-Białej, Toruniu, Bydgoszczy, Łodzi, Krakowie, a także w niezależnych galeriach na Białorusi.

Wystawę Witolda Jurkiewicza można oglądać w Sejnach przez najbliższy miesiąc. Kolejną ekspozycją będzie malarstwo Alojzasa Stasiuleviciusa.

Fot. Niebywałe Suwałki

Najnowsze artykuły

Jak często młodzi Polacy myją zęby? Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń. Nie wygląda to dobrze

Przeszło połowa Polaków w wieku 18-25 lat myje swoje...

Powstanie nowoczesna myjnia dla autobusów miejskich

W Suwałkach podpisano umowę na budowę nowoczesnej myjni autobusowej...

Niebawem budowa nowego żłobka w Suwałkach, a liczba urodzeń spada…

Suwałki przygotowują się do realizacji kolejnej inwestycji z myślą...

Będzie nowa kładka nad Czarną Hańczą – koszt: niemal 1 milion złotych

Miasto Suwałki rozstrzygnęło przetarg na budowę pieszo-rowerowej kładki nad...
Reklama

Pozostałe artykuły

Holland, Olbrychski, Żmijewski, Nehrebecka, Pągowski to goście 5. edycji Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo” w Suwałkach

W dniach 22–24 sierpnia 2025 roku Suwałki ponownie staną się sercem polskiej kinematografii. 5. edycja Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo” przyciągnie do miasta plejadę...

Brad Pitt w świecie Formuły 1? W kinie wszystko jest możliwe (wygraj bilety)

Od 27 czerwca w Cinema Lumiere będzie można zobaczyć jeden z najbardziej wyczekiwanych sportowych filmów sezonu. „F1” – wyreżyserowany przez Josepha Kosinskiego („Top Gun:...

„Utrata równowagi” – film o przekraczaniu granic. Wygraj bilety

Czy autorytet może stać się oprawcą? Film „Utrata równowagi”, oparty na prawdziwych historiach, stawia widza w samym centrum jednego z najbardziej dyskutowanych tematów ostatnich...