Reklama

Mototurystyka na topie

Data:

- Reklama -
Fot. Podlaska Fundacja sportu, turystyki i ochrony przyrody SWT
Fot. Podlaska Fundacja sportu, turystyki i ochrony przyrody SWT

Powstał pierwszy motoryzacyjny szlak turystyczny na Podlasiu. Ma on być zachętą do samodzielnego bądź grupowego zwiedzenia jednych z piękniejszych miejsc na terenie województwa – rozpoczyna się w mieście Drohiczyn i prowadzi kolejno przez Olendry, Maćkowicze, Osłowo, Mielnik, Sutno, Niemirów, Koterkę, Tokary, Radziwiłłówkę, Świętą Górę Grabarkę, Nurzec- Stację, Żerczyce, Milejczyce, Dasze, Kleszczele, aż po Topiło.

Podlaska Fundacja sportu, turystyki i ochrony przyrody SWT, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku zrealizowała projekt pod nazwą „Opracowanie szlaku turystyki samochodowej na urządzenia mobilne promujący atrakcje krajobrazowo-przyrodnicze południowej części województwa podlaskiego”.

Turyści mogą korzystać z aplikacji GPS, kopiując plik, który znajduje się pod tym adresem. – Otwierając go na swoich urządzeniach GPS, turysta może przemieszczać się krok po kroku, zgodnie ze szlakiem zaplanowanym przez fundację – informuje Elżbieta Suchowierska.

Fot. Fot. Podlaska Fundacja sportu, turystyki i ochrony przyrody SWT

Poniżej opis przykładowych atrakcji:

W Drohiczynie, historycznej stolicy Podlasia i jednym z czterech- poza Gnieznem, Krakowem i Warszawą – grodów koronacyjnych, można podziwiać barokowe kościoły i klasztory z XVIII w., a z Góry Zamkowej roztacza się widok na malownicze okolice miasta, które były wielokrotnie opisywane m.in. przez H. Sienkiewicza, J.I. Kraszewskiego, S. Żeromskiego, a także były wykorzystywane jako plenery polskich filmów np. „Nad Niemnem”. Drohiczyn otrzymał prawa miejskie w roku 1498 z rąk Aleksandra Jagiellończyka i od 1520, aż do rozbiorów Polski był stolicą województwa podlaskiego. Od 1569 miasto zostało włączone do Korony, a cały XVI wiek był okresem największego rozkwitu miasta. Drohiczyn pełni funkcje usługowo-handlowe dla okolicznych wsi, a ze względu na malownicze położenie jest też świetną miejscowością letniskową. d 1991 Drohiczyn jest siedzibą diecezji drohiczyńskiej. Znajdują się w nim trzy kościoły i jedna cerkiew prawosławna.

Święta Góra Grabarka to najważniejsze miejsce kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce. Od stuleci podążają tu prawosławni pielgrzymi. Badania wskazują, że pierwszy ośrodek kultowy na Grabarce powstał na początku XVIII wieku jako sanktuarium greckokatolickie. Góra zasłynęła w roku 1710, kiedy na Podlasiu szalała epidemia cholery. Wywołało to panikę wśród uciekających mieszkańców, którzy schronili się w pobliskim lesie. Wówczas- według opowieści- pewien starzec doznał objawienia, że ratunek można znaleźć na pewnym wzgórzu. Ks. Paweł Smoleński uznał ten sen za objawienie Boże i zaprowadził ludność miasta na wzgórze, spod którego wypływał strumień. Wierni udali się na miejsce, niosąc ze sobą krzyże. Modlili się, ta każe pili i obmywali się wodą z pobliskiego źródła. Według źródła, w ten sposób ukojenie znalazło blisko 10 tysięcy osób. W podzięce Bogu, zbudowano w tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. W 1947 r. na Grabarce utworzono monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie (Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość i refektarzowa – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy). Główna cerkiew klasztorna (Przemienienia Pańskiego) stała się jednocześnie świątynią parafialną. Na okolicznym terenie znajdował się również prawosławny cmentarz. W nocy 12/13 lipca 1990 została podpalona cerkiew Przemienienia Pańskiego. Ogień strawił doszczętnie całą świątynię. Ocalał jedynie ewangeliarz oraz dwie ikony – św. Mikołaja i Zbawiciela. Po pożarze natychmiast przystąpiono do odbudowy i już w 1998 r. na jego miejscu zbudowano nową, murowaną cerkiew.

W 2001 r. doszło do historycznego wydarzenia. Z wizytą w klasztorze na Świętej Górze Grabarce przebywał Piotr VII, patriarcha Aleksandrii i całej Afryki, który w obecności metropolity Sawy uczestniczył w uroczystościach Przemienienia Pańskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...