Spotkaj Kwapiszona, Gapiszona, Gucia i Cezara

0
134

Butenko_0009Bohdan Butenko, spod którego ręki wyszli bohaterowie popularni w PRL-u, obecny jest od niedawna na wystawie w Muzeum im. Marii Konopnickiej – rzecz jasna pod postacią swojej ponadczasowej twórczości. Rysownik w kwietniu poprowadzi w Suwałkach warsztaty artystyczne.

Wystawa „35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit” [łac. narysował – red.] miała swoją premierę w 2011 roku. W Suwałkach została otwarta w ostatnią sobotę – 15 lutego. Autor, na którego komiksy wyczekiwali młodzi czytelnicy „Misia”, „Świerszczyka”, czy „Płomyczka”, może pochwalić się niezwykle bogatym dorobkiem. Ekspozycja jest próbą historycznego ujęcia różnych okresów jego pracy.

Bohdana Butenkę będzie można spotkać osobiście w muzeum już 4 kwietnia o godz. 17.00. Zostało więc jeszcze sporo czasu, by lepiej poznać bohaterów jego komiksów lub przypomnieć sobie ich przygody. Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej podkreśla, że „35 maja” to wystawa, która może być powrotem do dzieciństwa nieco starszego pokolenia, przypomnieniem kultowych bohaterów – postaci komiksowych, ale też okazją, by spędzić miło czas w gronie rodzinnym, w dodatku w świecie ilustracji i rysunku. W ramach wystawy najmłodsi mogą stworzyć własny komiks i wyreżyserować teatrzyk kukiełkowy.

„Sposób, w jaki rysuje Butenko jest bardzo charakterystyczny i przypomina właśnie dziecięce  rysunki – postaci są płaskie, maksymalnie   uproszczone,  kreślone  pojedynczą,  grubą linią, pokazywane  najczęściej tylko z profilu. Wypowiadane kwestie nie są umieszczane w „dymkach” – do właściwej postaci prowadzi kropkowany ślad i jest to sposób, którego nie stosuje żaden inny rysownik” – dr Tomasz Marciniak.

Ekspozycje w Muzeum im. Marii Konopnickiej udostępniane są: od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00; w soboty i niedziele w godz. 9.00 – 17.00 (bilety: ulgowy – 3 zł, normalny – 5 zł, rodzinny – 10 zł).

Fot. Niebywałe Suwałki

 

Leave a Reply