Nieważna odległość. Sąd poparł „wiatrakowe racje”

Fot. www.freedigitalphotos.net
Fot. www.freedigitalphotos.net
Fot. www.freedigitalphotos.net

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zdecydował o nieważności uchwały Gminy Jeleniewo, w której znalazł się zapis o stawianiu turbin wiatrowych w odległości minimum 1500 metrów od domów.

Okazało się, że o decyzji sądu zadecydował fakt, że uchwała w tym kształcie nie może być traktowana jako akt prawa miejscowego. Podstawa prawna została uznana za niewłaściwą. Decyzja zapadła 27 lutego 2014 roku.

Rada Gminy Jeleniewo uchwałę podjęła 21 stycznia 2013 roku. W jej treści znajdował się zapis, według którego minimalna odległość pojedynczej turbiny wiatrowej o mocy większej niż 100 kW od zabudowań mieszkalnych i siedliskowych powinna wynosić 1500 m. Uchwała zablokowała inwestycje kilka firm wiatrowych, które sprawę wniosły do sądu. – Dokument ten został zakwestionowany przez jedną z firm członkowskich Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej – Eko-Energia Józef Pawlikowski-Bulcyk i Wspólnicy Sp.k. a także Gamesa Energia Polska oraz samej PIGEO.

– Podczas rozprawy zapadł wyrok, który jednoznacznie uchylił uchwałę Rady Gminy. W związku z następnymi skargami PIGEO, w tym na Uchwałę Rady Gminy Krasnopol określającą tę odległość jako 2 km, będziemy informować o wyroku sądu w tej sprawie – zapowiadają w oficjalnym komunikacie przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej.

Dodaj komentarz