„Sprzątanie brzegów jezior i rzek” jest cykliczną akcją organizowaną od kilku lat przez Lokalną Grupę Rybacką „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”. W tym roku będzie o niej głośno w całej Polsce. Wszyscy, dla który hasło „eko” stanowi sposób na życie, skrzykną się wraz z członkami i sympatykami Fundacji Nasza Ziemia.
– Zależy nam na tym, by zorganizować akcję o znaczenie szerszym zasięgu niż dotychczas, skierowaną do dzieci, młodzieży, ale też dorosłych – zaznacza Małgorzata Bielińska, specjalistka ds. promocji i szkoleń w Lokalnej Grupie Rybackiej. Wspólne sprzątanie na obszarze oddziaływania Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich to od kilku lat stały element w kalendarzu imprez LGR.
Stowarzyszenie, jako koordynator regionalny działań pod egidą Fundacji Nasza Ziemia, dołączy do akcji ekologicznej „Turysto! Szanuj Środowisko!” oraz poprze inicjatywę „Wypłyń na czyste Mazury”. Zachęcenie do ograniczenia tworzenia odpadów, a także prowadzenia ich selektywnej zbiórki, to plany do zrealizowania w trakcie letniego sezonu. Prócz działań informacyjnych (plakaty, broszury, ulotki), w harmonogram wpisują się akcje sprzątania świata. Dodatkowym sygnałem do bycia „eko” dla turystów przebywających na Mazurach i Suwalszczyźnie, będzie właśnie kampania „Wypłyń na czyste Mazury”.
– Akcję sprzątania zamierzamy przeprowadzić jeszcze przed sezonem turystycznym, tak jak i lokalną inaugurację kampanii, polegającą na rozdystrybuowaniu materiałów informacyjnych oraz wskazówek, jak dbać o środowisko. Żeglarzom i kajakarzom chcemy rozdać specjalne pojemniki i worki na śmieci oraz pakiety z dodatkowymi materiałami promującymi ideę ekoturystyki – zapowiada Małgorzata Bielińska.
22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Kilka dni później – 27 kwietnia z impetem ruszy kampania promująca oba działania. – My skupimy się na sprzątaniu. Tym razem akcję przeprowadzimy w Dowspudzie, z uczniami szkoły w Raczkach – mówi M. Bielińska. Wśród lokalnych przedsięwzięć znajdzie się także miejsce na warsztaty recyklingu. Drugie życie zużytym przedmiotom nada Joanna Talejko, pomysłodawczyni „Przetworów”. Drugi etap sprzątania brzegów zostanie przeprowadzony już po wakacjach. – Zapraszamy do aktywnego włączenia się w akcję również we własnym zakresie – zachęca koordynatorka lokalnych działań.
W tegorocznym kalendarzu LGR-u znajduje się jeszcze wiele imprez aktywizujących mieszkańców. W maju odbędzie się II edycja rajdu „Jedź rowerem z LGR-em”, w czerwcu zaplanowano „Dzień Rybaka”, w lipcu LGR dołączy do „Kuchni Pachnącej Tradycją”. Na przełomie sierpnia lub września z inicjatywy stowarzyszenia odbędzie się Turniej Gmin, oparty na rywalizacji w konkurencjach z kilku obszarów (kulinaria, sport, historia, etc.), we wrześniu zaś kontynuacji doczekają się Święto Siei i impreza targowa w Sejnach. W jesienny kalendarz zostały wpisane również warsztaty kulinarne. Pod koniec roku odbędzie się kolejna odsłona akcji „Świąteczny Karp”.