Reklama

Marcowa inflacja CPI bez niespodzianek

Data:

- Reklama -

inflacja_marzecW marcu wskaźnik inflacji wzrósł o 0,1% m/m i o 0,7% r/r, zgodnie z naszymi i rynkowymi oczekiwaniami. Inflacja CPI utrzymuje się na niskim poziomie i z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia również w nadchodzących miesiącach. Dopiero pod koniec roku możemy zobaczyć wyraźniejszy wzrost do nieco poniżej 2% r/r. Będzie to efekt m.in. niskiej bazy statystycznej, ale również rosnącego popytu konsumpcyjnego.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Dane te nie wpływają na bieżące perspektywy polityki pieniężnej. Zakładamy, że stopy NBP pozostaną stabilne do końca roku, a pierwsza podwyżka stóp będzie miała miejsce na początku 2015 r. Publikacja ta nie miała wpływu na nastroje rynkowe. W marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% m/m, co przełożyło się na roczny wskaźnik na poziomie 0,7% (bez zmian w porównaniu z lutym). Największy wpływ na miesięczny wzrost cen miały podwyżki w kategorii „odzież i obuwie” (o 0,8% – efekt wprowadzenia na rynek nowych kolekcji wiosennych), „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe” (o 0,7%) oraz w kategorii „łączność” (o 0,6%). Natomiast niższe ceny „żywności i napojów bezalkoholowych” (spadek o 0,3% był mniej więcej zgodny z naszymi oczekiwaniami) oraz towarów i usług związanych z mieszkaniem (spadek o 0,1%) wpłynęły na obniżenie marcowego wskaźnika inflacji łącznie o ok. 0,1 pp. Warto zauważyć, że zazwyczaj w marcu ceny żywności rosną, dlatego tegoroczny spadek cen w tej kategorii wynika głównie z wprowadzonego embarga przez Rosję na eksport mięsa wieprzowego z Polski. W marcu ceny mięsa wieprzowego spadły o 3,2% w porównaniu do lutego.

Po publikacji marcowych danych nieco podwyższyliśmy prognozę inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii do 1,1% r/r z 1,0% r/r wcześniej oczekiwanych. Marcowe dane potwierdzają, że w gospodarce brak jest presji inflacyjnej. Wskaźnik inflacji pozostaje znacząco poniżej dolnego ograniczenia pasma wahań wokół celu inflacyjnego NBP, tj. 1,5% r/r i ten poziom, w naszej ocenie, może zostać przełamany dopiero pod koniec roku. Spodziewamy się, że inflacja CPI odbije wówczas w kierunku 1,9% r/r na koniec 2014.

Do tego czasu, przez większość miesięcy, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych będzie pozostawała poniżej 1% r/r. Czynniki zewnętrzne, w tym ryzyko deflacji w strefie euro, przedłużający się konflikt rosyjsko-ukraiński będą działały w kierunku niższej inflacji CPI. Jedynym czynnikiem, który będzie oddziaływał w kierunku wzrostu inflacji to niska baza statystyczna z ubiegłego roku.

Dzisiejsze dane inflacyjne nie zmieniają perspektyw polityki monetarnej w tym roku. Spodziewamy się, że na lipcowym posiedzeniu (kiedy będą znane nowe projekcje inflacji i PKB) RPP zdecyduje się na wydłużenie okresu stabilnych stóp procentowych do końca br. Podtrzymujemy nasz bazowy scenariusz, że do pierwszej podwyżki stóp procentowych może dość na początku przyszłego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....