Reklama

Uczniowie z Puńska w „Podlaskich losach”

Data:

- Reklama -
Ilustr. www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

W czwartek – 24 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się promocja XI tomu publikacji „Podlaskie losy”. Co roku książkę redagują uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku. Tematyka XI edycji jest różnorodna, znalazły się tu m.in. prace dotyczące stosunków polsko-litewskich czy protestów organizowanych w Białymstoku w czasie stanu wojennego.

Wydawnictwo VIII Liceum Ogólnokształcącego im. króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku „Podlaskie losy” to seria książek poświęconych historii mieszkańców Podlasia uwikłanych w historię XX wieku, publikowane są tu prace uczniów, które wcześniej biorą udział w konkursie „Historia bliska” organizowanym prze Fundację Stefana Batorego i Ośrodek Karta. Uczniowie białostockiej szkoły startują w konkursie już od 1999 roku, a od 2000 roku ich prace drukowane są w formie książki. Od początku nad ich publikacją czuwa historyk VIII LO Piotr Liedke.

Tom XI jest efektem dwuletniej pracy uczniów. Tematyka jest różnorodna, dotyczy całego XX wieku. Jak mówi Antoni Teodor Grodzki – dyrektor VIII LO w Białymstoku – znajdziemy tu prace pisane wspólnie z uczniami szkoły litewskiej w Puńsku. – Jedna z tych prac zajęła w tamtym roku pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Ośrodek Karta. Praca jest bardzo ciekawa i kontrowersyjna, ponieważ ukazuje, jak postrzegają siebie nawzajem sąsiedzi. Uczniowie litewscy pisali, jak postrzegają Polaków, nasi uczniowie – jak postrzegają Litwinów. Publikacja pokazała, że wiele jest między Polakami a Litwinami niedomówień, wiele stereotypów, zaszłości. Jest publikacja o śladach rosyjskich w Białymstoku, kiedy to przechodziliśmy pod panowanie rosyjskie. Jest niezwykle ciekawa praca związana z protestami organizowanymi w Białymstoku w stanie wojennym. Bohaterowie tych publikacji jeszcze żyją, są to młodzi świadkowie historii. Jest praca dotycząca roku 1956, jak był postrzegany tamten okres i jakie zmiany wprowadził do Białegostoku – dodaje.

Cykl wydawniczy stworzony przez VIII LO to wydawnictwo unikalne w skali kraju, podkreśla to również prezes Ośrodka Karta dr Zbigniew Gluza, który napisał wstęp do tomu XI. Podczas uroczystej promocji wydawnictwa spotkają się Ci, dzięki którym powstała kolejna edycja „Podlaskich Losów”. Będą zarówno autorzy prac, jak i ich bohaterowie. Będzie także prezes Ośrodka Karta – dr Zbigniew Gluza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dziewięć firm zainteresowanych parkiem sensorycznym

Projekt, który został zainaugurowany w marcu tego roku, zakłada...

Ministerstwo chce e-Sądu dla frankowiczów. Prawnicy mówią, że wdrożenie może potrwać nawet kilka lat

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje utworzenie e-Sądu, który rozpatrywałby sprawy frankowiczów....

Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL

Łowcy okazji zacierają ręce. Klientom, którzy zrobią zakupy w...

Markety w Suwałkach: Podsumowujemy wyniki ankiety

W ankiecie przeprowadzonej wśród czytelników portalu zadaliśmy pytania dotyczące...