Solid, histamenon, hyperpyron, tremissis, semissis – jak wyglądały monety, którymi płacili mieszkańcy Cesarstwa Wschodniorzymskiego? Złote, srebrne i brązowe eksponaty numizmatyczne będzie można oglądać od piątku – 11 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.
Monety pochodzą z prywatnej kolekcji. Na wystawie „Złoto Bizancjum” będą prezentowane dzięki współpracy Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek” i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Suwałkach. Ponad 260 monet z poprzednich stuleci to prawdziwa gratka dla wielbicieli tematu. Jednak nawet ci, którzy w świecie numizmatyki nie czują się jak ryby w wodzie, będą mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego.
– Na wystawie prezentujemy monety Cesarstwa Wschodniorzymskiego, czyli Cesarstwa Bizantyjskiego od początku jego powstania – informuje Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. W Cesarstwie, którego narodziny wyznacza moment śmierci Teodozjusza Wielkiego, albo przeniesienia stolicy do Konstantynopola, system monetarny przechodził wiele zmian. Najstarsze monety pochodzą z czasów schyłku Cesarstwa Bizantyjskiego (upadek Konstantynopola i powstanie Imperium Osmańskiego. – Brakuje tylko monet z czasów Teodozjusza I Wielkiego. Są jednak eksponaty wcześniejsze – monety fenickie – dodaje Brzozowski. W dwóch pierwszych gablotach zobaczymy więc brąz fenicki i kartagiński, tetradrachmy Celtów Wschodnich, monety różnych kształtów i rozmiarów.
Dodatkowymi elementami informacyjnymi są mapy i tablice chronologiczne, przedstawiające okresy panowania konkretnych władców, monety, które w tym czasie były w obiegu, a także wzmianki dotyczące np. lokalizacji mennic.
Monety z basenu Morza Śródziemnego nie były w tamtym czasie niczym niespotykanym również na naszych terenach. – Warto pamiętać, że dirhemy arabskie i monety wschodniorzymskie trafiały na nasze ziemie jako element wymiany handlowej we wczesnym średniowieczu – dodaje Jerzy Brzozowski, przypominając m.in. o „skarbie” odnalezionym w Strękowej Górze.
Wystawa „Złoto Bizancjum” będzie prezentowana w Muzeum Okręgowym w Suwałkach do końca maja. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 11 kwietnia o godz. 18.00.
Solid został wprowadzony do szerszego obiegu na początku IV wieku przez Konstantyna I Wielkiego. Było to zwieńczenie reformy systemu monetarnego, zapoczątkowanej przez cesarza Dioklecjana, który wybił niewielką ilość złotej monety z kruszcu o wysokiej próbie i wadze około 5,5 grama – nazywając ją po raz pierwszy solidem. (…) Chcąc przezwyciężyć kryzys gospodarczy i rozwinąć handel, cesarze musieli brać pod uwagę konieczność emisji stabilnego pieniądza. Tę rolę miał spełniać złoty solid.
Fot. Niebywałe Suwałki