Reklama

„Złoto Bizancjum” na wystawie w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Zloto_Bizancjum_1Solid, histamenon, hyperpyron, tremissis, semissis – jak wyglądały monety, którymi płacili mieszkańcy Cesarstwa Wschodniorzymskiego? Złote, srebrne i brązowe eksponaty numizmatyczne będzie można oglądać od piątku – 11 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Monety pochodzą z prywatnej kolekcji. Na wystawie „Złoto Bizancjum” będą prezentowane dzięki współpracy Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek” i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Suwałkach. Ponad 260 monet z poprzednich stuleci to prawdziwa gratka dla wielbicieli tematu. Jednak nawet ci, którzy w świecie numizmatyki nie czują się jak ryby w wodzie, będą mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego.

– Na wystawie prezentujemy monety Cesarstwa Wschodniorzymskiego, czyli Cesarstwa Bizantyjskiego od początku jego powstania – informuje Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. W Cesarstwie, którego narodziny wyznacza moment śmierci Teodozjusza Wielkiego, albo przeniesienia stolicy do Konstantynopola, system monetarny przechodził wiele zmian. Najstarsze monety pochodzą z czasów schyłku Cesarstwa Bizantyjskiego (upadek Konstantynopola i powstanie Imperium Osmańskiego. – Brakuje tylko monet z czasów Teodozjusza I Wielkiego. Są jednak eksponaty wcześniejsze – monety fenickie – dodaje Brzozowski. W dwóch pierwszych gablotach zobaczymy więc brąz fenicki i kartagiński, tetradrachmy Celtów Wschodnich, monety różnych kształtów i rozmiarów.

Dodatkowymi elementami informacyjnymi są mapy i tablice chronologiczne, przedstawiające okresy panowania konkretnych władców, monety, które w tym czasie były w obiegu, a także wzmianki dotyczące np. lokalizacji mennic.

Monety z basenu Morza Śródziemnego nie były w tamtym czasie niczym niespotykanym również na naszych terenach. – Warto pamiętać, że dirhemy arabskie i monety wschodniorzymskie trafiały na nasze ziemie jako element wymiany handlowej we wczesnym średniowieczu – dodaje Jerzy Brzozowski, przypominając m.in. o „skarbie” odnalezionym w Strękowej Górze.

Wystawa „Złoto Bizancjum” będzie prezentowana w Muzeum Okręgowym w Suwałkach do końca maja. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 11 kwietnia o godz. 18.00.

Solid został wprowadzony do szerszego obiegu na początku IV wieku przez Konstantyna I Wielkiego. Było to zwieńczenie reformy systemu monetarnego, zapoczątkowanej przez cesarza Dioklecjana, który wybił niewielką ilość złotej monety z kruszcu o wysokiej próbie i wadze około 5,5 grama – nazywając ją po raz pierwszy solidem. (…) Chcąc przezwyciężyć kryzys gospodarczy i rozwinąć handel, cesarze musieli brać pod uwagę konieczność emisji stabilnego pieniądza. Tę rolę miał spełniać złoty solid.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Sprawdź, jak zaoszczędzić na zakupach z aplikacją Rossmann PL

Polacy pokochali naszą aplikację Rossmann PL. Szybko stała się...

ZUS chwali się działaniami proeko

Już około 1 mld złotych oszczędności dla budżetu państwa...

Za nami pierwsza edycja Letniego Festiwalu Teatralnego BLIŻEJ

6 i 7 września odbyła się pierwsza edycja Letniego...

Kosmetyki Avon od października w Rossmannie

Po raz pierwszy w historii kosmetyki Avon będą sprzedawane...