Reklama

Jak wyglądałoby rozbudowane Muzeum Okręgowe?

Data:

- Reklama -

Architektura_0005Odpowiedzi na to pytanie należało szukać w czwartek – 29 maja w gmachu resursy, gdzie studenci III roku Architektury i Urbanistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach prezentowali projekty rozbudowy Muzeum Okręgowego.

Inicjatywa pokazania prac suwalskich studentów wyszła od znanego architekta i zarazem wykładowcy PWSZ – prof. Zbigniewa Pinińskiego. Piniński znany jest suwalczanom między innymi dzięki koncepcji ożywienia przystanków komunikacji miejskiej w mieście. To właśnie on kilka lat temu zaproponował, by przy budynku Straży Pożarnej w centrum Suwałk stworzyć oryginalną wiatę. Pomysł nie zyskał uznania w oczach samorządowców. Prof. Piniński jeden ze swoich projektów zrealizował jednak za granicą – we Frankfurcie. Stacja metra Bockenheimer Warte to właśnie jego dzieło.

Prof. Zbigniew Piniński swoich podopiecznych, prócz niezbędnych podstaw, próbował „zarazić” również niepohamowaną kreatywnością i otwartością. – Najlepsze krzesło stoi na trzech nogach, architekt też stoi na trzech nogach – te podstawy to technika, humanistyka i sztuka – podkreślił podczas otwarcia wystawy. Dodał również, że bogowie odpowiedzialni za te trzy dziedziny – Pallas Atena, Clio i Hefajstos z pewnością patrzą życzliwie na dokonania młodych ludzi.

Zgłębianiem nie tylko teorii, ale i realizowaniem zadań osadzonych w rzeczywistości i potrzebach przez ostatnie lata zajmowało się dziesięcioro studentów PWSZ. Projekty podczas wernisażu zaprezentowali: Klaudia Malinowska, Katarzyna Ratuszna, Marta Dziermejko, Sandra Moćkun, Karolina Wdowiak, Matuesz Daniłowicz, Wojciech Ołdak i Ewa Karwowska.

Pierwszy wernisaż studentów tego kierunku, zrealizowany w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, był zarazem ostatnim. Dr Jarosław Kuczyński z PWSZ potwierdził, że kierunek jest zawieszony ze względu na niewielką liczbę chętnych i kwestie ekonomiczne. Utrzymanie Architektury i Urbanistyki pochłaniało w ciągu roku akademickiego ponad 1 mln złotych.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zacięta walka reprezentacji w Suwałkach: Polska – Ukraina 3:2!!!

W Suwałkach grono fanów siatkówki jest niezwykle liczne, a...

W czwartej lidze podlaskiej status quo zachowany. Wigry wygrały w Siemiatyczach 5:0

W trzydziestej pierwszej kolejce IV ligi podlaskiej dwa czołowe...

Suwalski Budżet Obywatelski 2025 – na jakie projekty zagłosujemy?

Zespół ds. Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok właśnie...

Już za miesiąc Odlotowe Suwałki Air Show

W sobotę, 29 czerwca na Lotnisku Suwałki im. gen....