Reklama

Studenci – konstruktorzy z regionu walczą na pustyni w Utah

Data:

- Reklama -

HyperionDziś rozpoczynają się prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Wśród 23 drużyn z całego świata jest ekipa studentów Politechniki Białostockiej z HYPERIONEM 2. Jego poprzednik HYPERION 1 w ubiegłym roku zwyciężył w tych zmaganiach, zdobywając rekordową liczbę punków – 493 na 500 możliwych.

– Przetestowaliśmy HYPERIONA w terenie, sprawuje się równie dobrze jak jego poprzednik. Rozentuzjazmowani tym faktem wymyśliliśmy jeszcze kilka ulepszeń, które właśnie implementujemy – pisali białostoccy studenci wczoraj na swoim facebookowym profilu.Zawody odbywają się na pustyni w stanie Utah. Baza marsjańska znajduje się 11 kilometrów od miasteczka Hanksville.
– Atmosfera robi się wesoła, do Hanksville nadciągają drużyny. Łazik działa dobrze. Wszystko, co zaplanowaliśmy, jest jak należy. Zostały nam ostatnie poprawki, które dziś powinniśmy zrobić. Jeżeli chodzi o nastroje w drużynie – każdy odczuwa, że zawody coraz bliżej. Cały rok naszej pracy ma zostać poddany ostatecznym testom, w postaci zadań konkursowych. Co będzie, zobaczymy. Dajemy z siebie wszystko – podsumowuje Michał Grześ, który jest koordynatorem i głównym konstruktorem HYPERIONA 2.

HYPERION TEAM rozpoczyna zawody 29 maja o godzinie 9.50 (czasu Utah, w Polsce 17:50) od zadania, w którym musi pobrać próbkę z terenu i znaleźć w niej życie. Tego samego dnia o 16.20 łazik będzie musiał dostarczyć astronaucie pakiet ratunkowy. W piątek drużynę studentów z Politechniki Białostockiej również czekają dwa zadania: o 12.40 – jazda łazikiem po „marsjańskim” terenie, o godz. 18.00 – prezentacja. Ostatnią konkurencją będzie zadanie serwisowe – w sobotę o 07:40.

Drużynę konstruktorów HYPERIONA 2 tworzą: Michał Grześ, który jest koordynatorem oraz głównym konstruktorem łazika – zajmuje się konstrukcją mechaniczną robota; Robert Bałdyga – programista, zajmujący się oprogramowaniem robota oraz aplikacji sterującej; Jakub Maliszewski – jest programistą – zajmuje się oprogramowaniem układu FPGA; Jacek Wojdyła – jest elektronikiem i mechanikiem – zajmuje się elektroniką w robocie oraz pomaga przy mechanice; Maciej Baka jest elektronikiem – zajmuje się elektroniką robota, płytkami drukowanymi oraz odpowiada za kable; Maciej Rećko – jest mechanikiem oraz młodszym konstruktorem. Dodatkowo odpowiada za naukową stronę zadania „odnajdowania życia”. Opiekę nad drużyną sprawuje dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prodziekan ds. promocji i współpracy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwałki Blues Festival: Rozgrzewka z Martyną Jakubowicz (wygraj zaproszenie)

Suwałki Blues Festival, jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na...

Z regionu: Electrum i Łukasz Więcek prezentują Eco Hive

Grupa Electrum, wiodący biznes Climate Tech w Polsce przedstawia...

Suwalczanki w Amatorskim Otwartym Turnieju Siatkówki Kobiet 25+ w Augustowie

W sobotę, 20 kwietnia, Szkoła Podstawowa nr 4 w...

Rusza przebudowa trzech ulic w Suwałkach

Po latach oczekiwania i apeli ze strony społeczności lokalnej...