Suwalczanka będzie uczyć się pod okiem światowej sławy artystki

Na zdj. Justyna Ołów.
Na zdj. Justyna Ołów.

Prof. Teresa Żylis-Gara występowała na najbardziej prestiżowych scenach operowych świata, m.in. w Covent Garden w Londynie, w La Scali w Mediolanie i w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W Pałacu w Radziejowicach poprowadzi w czerwcu Kurs Mistrzowski, w którym weźmie udział Justyna Ołów, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach.

Udział w zajęciach Kursu Mistrzowskiego Techniki i Interpretacji Wokalnej jest wielkim wyróżnieniem. Prof. Teresa Żylis-Gara podczas przesłuchań sama wybiera młodych adeptów sztuki wokalnej, do których kieruje następnie specjalne zaproszenie. W tym roku do radziejowickiego pałacu przyjedzie dziewięć śpiewaczek. Wśród nich jest uczennica Marleny Borowskiej – Justyna Ołów, ucząca się dopiero trzeci rok śpiewu solowego. Młoda śpiewaczka zaproszenie do udziału w Kursie Mistrzowskim otrzymała już kolejny raz.

W trakcie zajęć z prof. Żylis-Garą opracowywane będą utwory – zgodnie z indywidualnym repertuarem biorących udział w kursie. Przygotowywany będzie również finał kursu: koncert z kompozycjami Heitora Villa-Lobos. Prócz codziennej pracy z Maestrą, śpiewaczki odbywać będą lekcje z pianistą-korepetytorem. Kurs rozpocznie się 5 czerwca. Prof. Żylis-Gara podobne kursy prowadzi również w Stanach Zjednoczonych i wielu miastach Europy.

Teresa Żylis-Gara urodziła się w Landwarowie koło Wilna. Studiowała w PWSM w Łodzi. Wygrana na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie zapewniła jej pierwszy, stały angaż. W 1956 zadebiutowała w Operze Krakowskiej, w głównej roli, w „Halce” Stanisław Moniuszki. Kolejny sukces na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium w 1960 dał jej możliwość występów na niemieckich scenach operowych w Oberhausen, Dortmund i Dusseldorfie. W 1965 roku zadebiutowała na renomowanym angielskim festiwalu w Glyndebourne w roli Oktawiana w „Kawalerze srebrnej róży” Richarda Straussa. Prawdziwym przełomem w jej karierze był występ rok później w Paryżu, gdzie kreowała postać Donny Elviry w „Don Giovannim” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Kariera Teresy Żylis-Gary nabrała od tej pory oszałamiającego tempa. W 1968 roku wystąpiła u boku Herberta von Karajana na festiwalu mozartowskim w Salzburgu. W tym samym roku zadebiutowała w roli Violetty w „Traviacie” Giuseppe Verdiego w londyńskiej Covent Garden, a także została zaproszona do opery w San Francisco, gdzie wystąpiła w partii Donny Elviry. Jeszcze w tym samym roku nawiązała stałą współpracę z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, z którą to sceną była związana przez wiele następnych lat. Bliska współpraca łączyła ją także z teatrami operowymi w Berlinie, Hamburgu i Monachium oraz mediolańską La Scala i Wiener Staatsoper.

W sierpniu 1999 roku Teresa Żylis – Gara otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych, a w listopadzie 2004 r. wyróżniona została doktoratem honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 1980 roku artystka mieszka na stałe w Monaco.


Justyna Ołów jest uczennicą Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach w klasie śpiewu solowego Marleny Borowskiej. Z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. w Suwałkach jest związana od siódmego roku życia. PSM I stopnia w Suwałkach ukończyła w klasie fortepianu Zbigniewa Warakomskiego. W maju 2012 r. wzięła udział w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Profesor Haliny Słonickiej, gdzie zdobyła II nagrodę w swojej kategorii oraz Nagrodę Główną – Nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk dla Najlepszego Głosu Żeńskiego Konkursu. W maju 2012 r. brala udział w Seminarium Metodycznym – Podstawy Sztuki Aktorskiej prowadzonym przez aktora filmowego i teatralnego Marka Cichuckiego (Teatr Nowy w Łodzi).

Dwukrotnie otrzymała wyróżnienia w Ogólnopolskim Kursie Wokalnym – Warsztatach Operowych w Suwałkach (2012, 2013), prowadzonych przez prof. Bogdana Makala (AM we Wrocławiu) kreując z wielkim powodzeniem rolę Cherubina w adaptacji scenicznej Wesela Figara W. A. Mozarta w Koncercie Finałowym dn. 25.08.2013 r na Dużej Scenie SOK podczas III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ARS MUSICA. Znaczącym osiągnięciem była kwalifikacja do półfinału w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde w 2012 r. (Niemcy) zaledwie po roku nauki śpiewu solowego. Wraz z Żeńskim Zespołem Wokalnym Wydziału Wokalnego PSM I i II stopnia w Suwałkach w 2012 r. zdobyła Wyróżnienie Jury Profesjonalnego oraz I Miejsce Jury Młodzieżowego w XII Konkursie Moniuszkowskim Pieśń Wieczorna w Białymstoku. Od wielu lat koncertuje z Suwalskim Chórem Żeńskim Cantilena pod dyrekcją dra Ignacego Ołowia, uczestnicząc w zagranicznych tournée. 

Dodaj komentarz