„TrzyRzecze” ma szansę na Nagrodę Obywatelską Prezydenta RP

0
98
Na zdj. budynek Teatru TrzyRzecze w Białymstoku (fot. www.trzyrzecze.pl).
Na zdj. budynek Teatru TrzyRzecze w Białymstoku (fot. www.trzyrzecze.pl).
Na zdj. budynek Teatru TrzyRzecze w Białymstoku (fot. www.trzyrzecze.pl).

Teatr „TrzyRzecze” z Białegostoku, który suwalskiej publiczności znany jest przede wszystkim ze spektakli wystawianych w cyklu „Teatr Niebywały”, znalazł się w gronie inicjatyw nominowanych do nagrody Prezydent RP. Za kilka dni rozstrzygnięcie konkursu w Warszawie, w Suwałkach w czwartek – 22 maja kolejny spektakl „TrzyRzecza” – „Błazenada”.

Nagroda Obywatelska Prezydenta RP jest wyróżnieniem wybitnych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzory do naśladowania. Przyznawana jest w trzech kategoriach: Wspólnota Obywatelska – dla gmin i powiatów, które w najszerszym stopniu umożliwią swym mieszkańcom uczestnictwo w realizacji zadań publicznych; Partnerstwo Samorządów – dla jednostek samorządu, które będą ze sobą najefektywniej współpracować i wykształcą wzory działań dla innych; Obywatelska Inicjatywa Lokalna – dla organizacji obywatelskich lub poszczególnych osób, które w szczególny sposób zasłużą się w pracy na rzecz dobra wspólnego. Uroczyste wręczenie Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbywa się każdego roku przy okazji obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego – w dniu 27 maja.

Stowarzyszenie Teatralne Dom na Młynowej „Teatr TrzyRzecze” zyskało uznanie dzięki akcji społecznej „Zamaluj zło”. Od maja do października 2013 r. organizacja realizowała projekt, w ramach którego w Białymstoku odbył się cykl działań: usuwanie z przestrzeni publicznej znaków nienawiści, akcje happeningowe i wizualne, debata, kampanie informacyjne. Program był odpowiedzią na problem społeczności lokalnej – narastające nastroje ksenofobiczne i coraz częstsze incydenty rasistowskie. Założenia programu udało się zrealizować nawet w większym stopniu niż początkowo zakładano. Nie jest wykluczone, że projektowe działanie przekształci się w Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Więcej na temat akcji „Zamaluj zło”.

Leave a Reply