Grodzieńska “Przemiana” nagrodzona Grand Prix

0
33
Statuetki Wigraszka jeszcze przed wręczeniem.
Statuetki Wigraszka jeszcze przed wręczeniem.
Statuetki Wigraszka jeszcze przed wręczeniem.

Odkryciem XIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek 2014 okazał się spektakl Teatru Grodzieńska Nadzieja z Białorusi. „Przemiana” zdobyła najwyższy laur artystycznego przeglądu, ujmując jurorów wyrafinowanym zastosowaniem środków scenicznych i perfekcyjnym wykonaniem.

Wszystkie konkursowe spektakle oceniało jury profesjonalne i dziecięce. W tym roku w składzie komisji znaleźli się: Dariusz Skibiński, twórca i reżyser A3 Teatru, Krystyna Kozioł i Krzysztof Zemło. A także, wśród reprezentantów młodzieży: Joanna Lewoc, Kacper Łaskarzewski, Angelika Świacka, Joanna Dąbrowska, Kinga Pietrołaj, Magdalena Zygmunt, Lidia Kuźmiuk, Artur Szczepkowski, Weronika Bogdan, Weronika Kuranowska, Filip Szczepkowski, Weronika Głośna, Joanna Rutkowska i Aleksandra Małyszko.

Według jury dziecięcego z 14 spektakli na wyróżnienie zasłużyły: w kategorii dziecięcej – I miejsce Teatr Dziecięcy „Fik-Mik” z Rybnika za spektakl„Dinozaury w opałach”; w kategorii młodzieżowej: I równorzędne miejsca – Teatr „Eldorado” z Banowic za spektakl „Tak to jest” oraz Teatr Puk-Puk ze Świdnika za spektakl „Gniazdo”.

Spektakle zaprezentowane w ramach tegorocznego „Wigraszka” niejednokrotnie zaskakiwały „dorosłych jurorów”. – Były na bardzo wysokim poziomie – ocenia Krystyna Kozioł, podkreślając, że nie jest to wyłącznie kurtuazja.

Najlepszy zdaniem jurorów spektakl został oparty na prozie Kafki. Aktorzy z Białorusi zagrali „Przemianę”… po niemiecku. Na scenie została zaprezentowana historia człowieka, który zamienia się w robaka. Była to poruszająca analiza stanu odrzucenia, miłości, odosobnienia, wreszcie unicestwienia. Krystyna Kozioł zaznacza, że ogromne znaczenie miała w odbiorze sztuki dowolność interpretacji. – Spektakl został świetnie zagrany, z wielką dyscypliną, charakterystyczną dla profesjonalnych aktorów. Nigdy podczas „Wigraszka” nie spotkałam się z takim skupieniem na scenie i świadomym użyciem środków, jak w przypadku Teatru Grodzieńska Nadzieja – wskazuje teatrolog. Jury było w kwestii nagrody Grand Prix jednomyślne. Młodym aktorom udało się wywołać dreszcze u widzów, „zagrać na emocjach” publiczności, w dodatku w obcym języku. A język bywa problematyczny. Sugestią jurorów było przygotowanie symultanicznego tłumaczenia spektakli obcojęzycznych podczas przyszłorocznej edycji festiwalu. – W momencie, gdy słowo jest najważniejszą tkanką spektaklu, a my nie rozumiemy do końca przekazu, nie możemy obiektywnie ocenić takiej sztuki – tłumaczy jurorka.

W trakcie tegorocznej edycji „Wigraszka” młodzi aktorzy uczestniczyli nie tylko w części konkursowej festiwalu, ale również w warsztatach i spektaklach przygotowanych przez profesjonalne zespoły teatralne. Jednym z nich były plenerowe „Zmysły” Teatru A3 z Policznej (na zdjęciach).

Wyniki:

W kategorii dziecięcej wyróżnienie otrzymał Teatr Dziecięcy FIK-MIK z Rybnika- Boguszowice za spektakl „Dinozaury w Opałach. III nagroda powędrowała do Teatru Grodzieński Dzwoneczek za spektakl „Wszystkie myszy lubią ser”. II nagrodę otrzymała Grupa Teatralna „Lalkarze” ze Spytkowic za spektakl „Czarno na białym”. I nagrodę jury przyznało Teatrowi „Bum Bum Cyk” z Torunia za spektakl „Baśń o rycerzu bez konia”.

W kategorii młodzieżowej wyróżnienie otrzymał Teatr Kaprys M z Łap za spektakl „Balladyna’ 14”. III nagroda została przyznana Teatrowi „Eldorado” ze Słowacji za spektakl „Tak to jest(500 zł). II nagrody nie przyznano. Przyznano natomiast dwie równorzędne I nagrody, które otrzymały: Teatr Puk-Puk ze Świdnika za spektakl „Gniazdo” oraz Teatr DDS ZRKADLO z Kremnicy na Słowacji za spektakl „Matrionisko”.

 Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz