Reklama

Jaka będzie edukacja przyszłości? Od prehistorii do „Cyfrowej Szkoły”

Data:

- Reklama -
Na zdj. Krzysztof Głomb.
Na zdj. Krzysztof Głomb.

Czy nowe technologie w procesie edukacji to naprawdę fanaberie młodzieży, moda i zbędny element? Czy Internet faktycznie nie oferuje treści, a promuje wyłącznie postawy „kopiuj/wklej”? To tylko kilka z wielu pytań, które padły podczas dzisiejszej konferencji „Dydaktyka w cyfrowej szkole”, zorganizowanej w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach.

O czytance „Ala ma kota” mało już kto pamięta. I całe szczęście. Nie dość, że zmianie uległy treści programowe, i podręczniki, ale też i sposób przekazywania wiedzy – obecnie coraz częściej przy wykorzystaniu multimedialnych tablic, tabletów, komputerów. Tak jest w „Cyfrowej szkole”. W pilotażowym programie rządowym uczestniczy m.in. Zespół Szkół nr 6 w Suwałkach. Marek Zborowski-Weychman chwali ogólne założenia projektu, ale zastanawia się, jaka będzie jego przyszłość. Jak na razie, cyfrowe podręczniki i programy do nauki określonych przedmiotów to wielka niewiadoma. – E-podręczników tak naprawdę nie ma, papier przeniesiony na ekran w postaci PDF-ów to nie jest cyfryzacja – komentuje Zborowski-Weychman.

Na dalszy etap „Cyfrowej szkoły” czeka też Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, zastanawiając się, czy plan wdrożenia programu w całym kraju, stawiający duży nacisk na „uformowanie” ucznia twórczego, samodzielnego i kreatywnego, nie wpłynie negatywnie na rolę nauczycieli w procesie edukacji. – Mamy już e-learning. Rola nauczającego jest tu bardzo ograniczona – dodaje prezydent. Czesław Renkiewicz sądzi, że w najbliższych latach bardzo istotnym aspektem wdrożenia programu będzie edukacja nauczycieli, nie tylko w zakresie obsługi sprzętu komputerowego.

Krzysztof Głomb przewodniczący Rady Północno-Wschodniego Klastra Edukacji Cyfrowej i prezes stowarzyszenia „Miasta w Internecie” na kilka z tych pytań odpowiedział w trakcie swojej prezentacji. – Cyfrowa szkoła to ta sama szkoła, w której nauczyciele może nawet w większym stopniu niż dotychczas będą głównymi podmiotami. Czy w teatrze ktoś może zastąpić aktora? – porównywał podczas swojego wystąpienia Krzysztof Głomb.

Prelegent mówił także o postawach nauczycieli, pojawiających się w trakcie przeprowadzanych badań. Wielu z nich wciąż uważa, że nowinki technologiczne to gadżety, tak naprawdę niepotrzebne. – Istotny jest nie tylko zakup sprzętu, ale i strategia wdrożenia nowych technologii w szkole. Cała szkoła musi być edukacyjnym środowiskiem o charakterze cyfrowym, nie tylko klasa. Pracownie komputerowe to już prehistoria – zaznacza Głomb.

Olbrzymie źródło wiedzy – Internet – uważany jest przez nauczycieli za narzędzie promujące kopiowanie treści. Problem w tym, że uczniów nikt nie uczy korzystania z jego zasobów. Nauka za pośrednictwem sieci jest więc wyzwaniem na kolejne lata. Pomocne w tym zakresie mogą być rozwiązania stosowane w tarnowskiej „Fabryce Przyszłości” – ośrodku praktyk dydaktyki cyfrowej. To właśnie tam powstała metoda fabryczna edukacji cyfrowej, promująca aktywne metody nauczania za pośrednictwem nowych technologii: web questing, gamifikacja, kształcenie wyprzedzające, hybrydowe.

Jesienią w Suwałkach odbędzie się spotkanie o charakterze praktycznym – nic innego jak lekcja pokazowa z wykorzystaniem metod wypracowanych w „Fabryce Przyszłości”.

Co do przyszłości „Cyfrowej szkoły”, to jeszcze do kwietnia w rządowej kasie na ten cel zarezerwowana była kwota 4,3 mld złotych. Jak informuje Krzysztof Głomb – teraz pieniądze dostępne będą w budżetach poszczególnych województw. Według wyliczeń eksperta „przekształcenie” jednej placówki w „Cyfrową szkołę” może kosztować ok. 140-200 tys. złotych.

Wsparciem w zakresie edukacji na Suwalszczyźnie może okazać się oferta Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód. Dr Bartosz Sokół, prezes PNTPW podczas konferencji zaprosił dyrektorów i nauczycieli do współpracy. Park dysponuje kilkoma laboratoriami, m.in. multimedialnym i badania produktu chemicznego, z których mogliby korzystać również uczniowie.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Komitet „Razem dla Suwałk” proponuje: Działki dla młodych, półkolonie dla dzieci

We wtorek, 26 marca przy ul. Ogrodowej w Suwałkach...

Suwałki z rekordową dotacją. To pieniądze m.in. na autobusy elektryczne

Dotację w wysokości aż 51 mln złotych Suwałki wykorzystają...

Trasa wschodnia bez opóźnień

Zakończenie realizacji trasy wschodniej zbliża się wielkimi krokami (wrzesień...