Reklama

Hey, Myslovitz, Vavamuffin, czyli 21. Przystanek Olecko

Data:

- Reklama -
Fot. Oficjalna strona zespołu Hey.
Fot. Oficjalna strona zespołu Hey.

Przystanek Olecko od ponad dwóch dekad budzi emocje. Każdy ma na jego temat swoje zdanie. Przystanek ma i zagorzałych fanów, którzy skreślają w kalendarzu dni do rozpoczęcia festiwalu i zaciekłych oponentów, czekających na najmniejszą wpadkę. Których przybędzie po 21. edycji? Oceńcie sami już teraz. Znamy lineup festiwalu.

Przystanek Olecko od początku był odpowiednim postojem dla melomanów. Tak będzie i w tym roku: 3 dni. 9 koncertów. Intensywne muzyczne doznania. Gwiazdy. Szczegóły w naszym kalendarzu.

18 lipca muzyczną ucztę rozpocznie Sztywny Pal Azji. Historia tego zespołu sięga połowy lat 80., kiedy to w sierpniu 1986 roku publiczność jarocińskiego festiwalu dała się ponieść rytmom piosenki „Nasze reggae” z nośnymi słowami refrenu: „Nie wolno wznosić się za wysoko”. Na koncertach zespół prezentuje wszystkie ważne przeboje z dawnych lat oraz kilka pochodzących z najnowszego albumu „Fiss pink”. Kulturalny łakomy kąsek i porządna dawka energii na dobry początek.

Trzon polskiej sceny reggae – Vavamuffin to kolejny punkt programu. Skład ma na swoim koncie kilkaset koncertów – od kameralnych klubowych salek po występy przed ponad stutysięczną publicznością na Przystanku Woodstock. Koncertuje w kraju i za granicą (USA, Etiopia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania). I to właśnie koncerty są żywiołem tego zespołu i kto raz go zobaczy, będzie chciał znów… i znów… i znów.

Koncertowy skład tego dnia zamyka Myslovitz. Ich historia to trzymający w napięciu scenariusz filmowy: z zaskakującymi zwrotami akcji, mnóstwem sukcesów, odrobiną melancholii, charyzmatycznymi bohaterami, ale przede wszystkim – świetną ścieżką dźwiękową. Ich koncerty to moc emocji i dźwięków. Dwa lata temu do zespołu dołączył wokalista Michał Kowalonek i chociaż początkowo nie obeszło się bez kontrowersji, to teraz większość fanów uważa, że Michał wniósł do zespołu dużo pozytywnej energii.

Festiwalowa sobota będzie równie emocjonująca. Na dużej scenie wystąpią Legarytmy – zespół na wskroś olecki. Pięciu utalentowanych muzyków: Dominik Gałązka (saksofon tenorowy), Michał Bućwiński (saksofon altowy), Maciej Śnieżyński (gitara elektryczna), Krzysztof Pęcak (gitara basowa) i Wojciech Nowel (perkusja), uraczy nas jazzowo-rockowymi brzmieniami zabarwionymi funkiem, muzyką etniczną i dużą dawką improwizacji.

Kaliber 44 to kolejny zespół, który w programie zastąpi grupę Jamal. Fani K44 tej zmiany raczej nie będą żałować.

Następnej gwiazdy sobotniego wieczoru chyba nie trzeba przedstawiać. Jedna z najlepszych grup koncertowych w Polsce – HEY. Od ponad 20 lat utrzymuje się na szczytach popularności, cały czas rozwijając się artystycznie. Charyzmatyczna wokalistka zespołu Katarzyna Nosowska, uważana za najlepszą tekściarkę swojego pokolenia wraz z zespołem zostali wyróżnieni 17 Fryderykami i niezliczoną liczbą innych nagród. Wszystkie 10 płyt studyjnych, które wydali, uzyskały status platynowych. Oprócz wielkich przebojów takich jak: „Teksański”, „Moja i Twoja nadzieja”, „Mimo wszystko” czy „[sic!]” jednym z największych sukcesów zespołu było DVD koncertowe wydane pod szyldem MTV Unplugged. Ostatnia wydana w 2012 roku płyta HEY „Do rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan” została okrzyknięta najbardziej pozytywną płytą Hey’a.

21. edycja przystanku to jednocześnie druga edycja Festiwalu Jednego Instrumentu. W zeszłym roku głównym bohaterem był akordeon, w tym roku trzonem muzycznej fabuły będzie gitara. W niedzielę na Placu Wolności zaprezentują się wirtuozi tego instrumentu, doceniani nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Festiwal Jednego Instrumentu rozpocznie występ pochodzącego z Danii kompozytora, basisty, gitarzysty i wokalisty Louie Fontaine z zespołem The Starlight Searchers. Jego muzyka oscyluje między patetycznym rockiem, brudnym bluesem a mrocznymi balladami. Zespół The Starlight Searchers powstał w 2011 roku i wyruszył w trasę występując m.in. na 10 różnych festiwalach w Europie. Podbił serce publiczności odciągając uwagę od głównych gwiazd, które supportował. Grupa nakręciła też o sobie film „The Most Expensive Band In The World”. Louie Fontaine & Starlight Searchers to zespół doświadczonych muzyków, mających za sobą koncerty od klubów po duże sceny. Obaj gitarzyści – Terry La Gaarde (Nowy Orlean) i Egon Kronberg doskonale się ze sobą zgrywają a sekcja rytmiczna po ponad 10 latach wspólnego grania jest solidna jak skała. Innymi słowy – świetny zespół!

Leszek Cichoński to ceniony polski gitarzysta, kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów. Występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californi i Narooma Blues Festival w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinnessa. Dwa ostatnie albumy Cichońskiego „Cichoński – The Best of Studio and Live” i autorski „Sobą gram” były nominowane do nagrody Fryderyki 2009 i 2012. Podczas koncertu usłyszymy utwory Jimiego Hendrixa, Tadeusza Nalepy i utwory z najnowszej płyty: „Sobą gram”. Oprócz tego wspólnie z Leszkiem Cichońskim gitarzyści spróbują pobić gitarowy rekord Olecka. Szykujcie gitary, będzie „Hey Joe”!

Nadmiar nieprzeciętnych talentów okraszonych mnogością znakomitych cech osobowości, umieszczonych w jak najbardziej ludzkiej postaci – jak pisze Grzegorz Rybicki – tworzy Jacka Królika: artystę oryginalnego, świadomego i nieobliczalnego zarazem. Artystę przy tym niezwykle kreatywnego i aktywnego, mającego w swym dorobku blisko setkę płyt i kilka tysięcy koncertów. Współpracował z takimi nazwiskami jak Grzegorz Ciechowski, Renata Przemyk, Grzegorz Turnau, Justyna Steczkowska, Ryszard Sygitowicz i takimi zespołami jak Lombard, Urszula, Chłopcy z Placu Broni, Brathanki. Jacek Królik Band to ostatni akcent Festiwalu Jednego Instrumentu.

Ale Przystanek to w tym roku nie tylko muzyczna uczta. To również wernisaż wystawy grafiki Wojtka Dzieszkiewicza w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa i wystawa fotografii podsumowująca kilkumiesięczną pracę uczestników kursu ABC fotografii, prowadzonego przez Radka Krupińskiego, w Galerii „Na schodach”. Oprócz tego – tradycyjnie – seria warsztatów, która zakończy się spektaklem plenerowym. Będzie też sporo atrakcji dla najmłodszych. Przystanek Twórcze Dzieciaki – jeden z projektów tegorocznej Pomysłodajni – to propozycja idealna dla milusińskich. Od 18 do 20 lipca dzieci i rodzice wezmą udział w zajęciach i warsztatach w przestrzeni miejskiej, które rozbudzą ich kreatywność. Będą wspólnie tworzyć zabawki, czytać i twórczo działać na trawie, brać udział w tekturowych zabawach małych architektów.

Organizatorzy: ROK „Mazury Garbate”, Urząd Miejski Olecko
Sponsorzy: ZPU PRAWDA, Delphia Yachts, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku, Las Vegas,
Patroni medialni: TVP Olsztyn, Głos Olecka, Radio 5, iolecko.com, niebywalesuwalki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Marian Murawski – ilustracje. Wystawa w Muzeum Okręgowym

Marian Murawski, pochodzący z Suwalszczyzny artysta (zm. w 2022...

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...