Reklama

Lata mijają. Dokumenty na temat „Małego Katynia” dalej w rosyjskich archiwach

Data:

- Reklama -
Na zdj. ekshumacja w Gibach (źródło: oblawaaugustowska.pl).
Na zdj. ekshumacja w Gibach (źródło: oblawaaugustowska.pl).

W grudniu 2010 r. szef rosyjskiej Prokuratury Generalnej Jurij Czajka obiecał polskiemu IPN pomoc w śledztwie dotyczącym obławy augustowskiej. Do dziś nic w tej sprawie nie drgnęło – pisze w „Naszym Dzienniku” Piotr Falkowski.

– Przedstawiłem oczekiwania i postulaty IPN stronie rosyjskiej. Chodziło o udostępnienie materiałów archiwalnych i realizację licznych wniosków o pomoc prawną, jakie były w tej sprawie kierowane do rosyjskiej prokuratury. W odpowiedzi Rosjanie powiedzieli, że rozumieją moje stanowisko i przyjmują je do wiadomości. Obiecali, że nasze wnioski zostaną rozpatrzone i zrealizowane jak najpełniej i najrzetelniej – przyznaje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prokurator Dariusz Gabrel, szef pionu śledczego IPN.

(…) Nikita Pietrow, historyk z Memoriału, w książce „Według scenariusza Stalina” opisał telegram gen. Wiktora Abakumowa (naczelnika Smiersz) do Berii. Mowa jest w nim o działaniach Armii Czerwonej i NKWD w rejonie Augustowa, o przeczesywaniu lasów i „sprawdzaniu” Polaków oraz Litwinów zatrzymanych przez Sowietów. Abakumow proponuje Berii rozstrzelanie 592 aresztowanych Polaków i ewentualnie dalszych, jeśli wśród jeszcze „sprawdzanych” znajdą się kolejni „bandyci z Armii Krajowej”.

(…) Bliscy ofiar chcą z pomocą Memoriału podejmować kolejne kroki prawne w Rosji. Rozważają również zaskarżenie Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ale losy skargi katyńskiej pokazują, że sędziowie ze Strasburga nie muszą być wcale dla nas życzliwi. Pietrow twierdzi, że w Moskwie może być nawet 500 różnych dokumentów związanych z obławą, o czym wnioskuje z wypowiedzi przedstawicieli prokuratury podczas procesu o rehabilitację.

Zarówno Rosjanin, jak i białostocki IPN lokują miejsce rozstrzeliwań na terenie Białorusi, blisko granicy z Polską. W czerwcu dyrektor białostockiego oddziału IPN Barbara Bojaryn i sekretarz ROPWiM byli w Mińsku i poruszyli temat pomocy w odnalezieniu szczątków ofiar obławy augustowskiej. Jak twierdzą, odzew był pozytywny. Nie wiadomo, czy państwo Łukaszenki także poprzestanie na obietnicach, czy też otworzy swoje archiwa i uda się „ominąć” nieprzychylną Moskwę.

Cały artykuł.

Obława augustowska – informacje.

Dokumenty dotyczące obławy augustowskiej, uzyskane przez Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego od Stowarzyszenia Memoriał podczas wizyty w Moskwie 4.04.2012

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...

Inwestycje w zdrowie: Blisko 5 mln zł na poprawę warunków medycznych

Te fundusze mają być wykorzystane na modernizację pomieszczeń, zakup...