Live cooking z Marcinem Budynkiem i Robertem Sową

0
169
Fot. www.freedigitalphotos.net
Fot. www.freedigitalphotos.net
Fot. www.freedigitalphotos.net

W najbliższą sobotę – 19 lipca na augustowskim Rynku odbędzie się wieloetapowa celebracja smaków. Stowarzyszenie LGR „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” wraz z Augustowskimi Placówkami Kultury zapraszają do udziału w otwartym spotkaniu kulinarnym „Kuchnia Pachnąca Tradycją”.

Na Rynku Zygmunta Augusta, obok Centrum Informacji Turystycznej, w godzinach 12.00-17.00 będzie się sporo działo. Każdy, kto chciałby posmakować i powąchać potrawy od najlepszych polskich kucharzy i zainspirować się tym, co przygotują, lepszej okazji ku temu nie znajdzie.

Tegoroczna edycja imprezy realizowana jest pod hasłem „ryby i runo leśne”. Przy wykorzystaniu tych produktów Marcin Budynek i Robert Sowa wyczarują niezwykłe potrawy, zaś restauratorzy i amatorzy staną w konkursowe szranki, by stworzyć najlepszą zupę rybną.

Początek imprezy – 12.00. Live cooking w wykonaniu Mistrzów godzinach 12:30- 13:30. Degustacje ryby wędzonej 13:30- 13:45. Konkurs restauratorów 13:45- 16:30. Konkurs amatorów  w godzinach 13:45 – 16:30. Degustacji zupy konkursowej 16:30.

Wydarzenie w naszym kalendarzu.

W roli Mistrzów Kuchni wystąpią:

Marcin Budynek w swoim żywiole.
Marcin Budynek w swoim żywiole.

Marcin Budynek – szef kuchni i dyrektor Gastronomii w Hotelu Warszawa w Augustowie. Założyciel – właściciel Akademii Kulinarnej Marcina Budynka. Absolwent Poznańskiej Szkoły Gastronomicznej i uczeń Dominique’a Pootie – byłego szefa kuchni Francois’a Mitteranda. Przeszedł szkolenie we Francuskiej Szkole Gastronomicznej w Compiegne pod Paryżem. Wieloletni szef kuchni Hotelu Bryza w Juracie. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Hiszpanii, we Włoszech, Francji, Anglii, Chile i RPA.

Na zdj. Robert Sowa (fot. oficjalna strona).
Na zdj. Robert Sowa (fot. oficjalna strona).

Robert Sowa – właściciel restauracji Sowa & Przyjaciele, która ostatnio nie schodzi z pierwszych stron gazet. Warto jednak pamiętać, że Sowa sławę zyskał dzięki talentowi – karierę gastronomiczną rozpoczął w rodzinnym Krakowie, zdobywając doświadczenie jako kucharz i kelner. Lata 1988-1992 spędził w Austrii, gdzie terminował u znanej w branży hotelarsko-gastronomicznej rodziny Cammerlander w tyrolskim Gerlos i w Bad Ischl. Po powrocie z Austrii, przez 17 lat zarządzał kuchnią warszawskiego Hotelu Jan III Sobieski. We wrześniu 2010 roku postanowił spróbować swoich sił w nowym miejscu… I od tego czasu realizował swoje marzenie o autorskiej restauracji. Wielbicielom dobrego jedzenia znany jest jako ambasador ryb i owoców morza z Norwegii. To także  propagator dań prostych, ciekawych i zdrowych oraz główny szef wakacyjnego gotowania podczas letnich imprez organizowanych pod hasłem „Lato z Radiem” (2010 i 2011 rok), „Koncertowe Lato – muzyka najlepsza pod słońcem” „Przebojowe Lato 2007, 2008” oraz „Lato Przebojów 2009 Radia ZET i tygodnika Gala”.

Leave a Reply