Młoda sztuka w suwalskiej galerii

0
116

Swiatlo_Cien_0010Praw­dzi­wa sztu­ka jest zaw­sze współczesna miał powiedzieć Fiodor Dostojewski. W jaki sposób w myśl tę wpisują się działania młodych artystów, tworzących w Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku? Kolejna wystawa słuchaczy tej uczelni została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach.

To już czwarte podejście do ekspozycji prac młodych ludzi z AFiP w Białymstoku. Każda wcześniejsza próba była okazją do poznania spojrzenia na sztukę artystów, którzy być może poważnie myślą o połączeniu swojej przyszłości z tą dziedziną. Akademia jest uczelnią dwuletnią, w dodatku bardzo młodą – istnieje od 5 lat – a mimo to, w szeregach jej absolwentów znalazło się wiele osób zainteresowanych podjęciem kształcenia w zakresie fotografii artystycznej i użytkowej.

Wśród wykładowców szkoły odnaleźć można doskonale znane w Suwałkach nazwiska, jak Radosław Krupiński, czy Stanisław J. Woś (zm. 2011). Woś to jedna z tych osób, które poza niezbędnym backgroundem, przekazała poprzednim rocznikom młodych adeptów fotografii zapał i świadomość ducha sztuki. O to dbają również wykładowcy pracujący z kolejnymi grupami. Wystarczy wspomnieć o tym, że każdy z artystów – co podkreśliła podczas wernisażu Iza Muszczynko, kierownik CSW – zadbał samodzielnie o aranżację własnych prac, dbając o jak najlepsze ich zaprezentowanie na ścianach galerii Andrzeja Strumiłły.

Prezentowane fotografie i instalacje zostały wykonane przez dwa roczniki słuchaczy Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości (rok szkolny 2013/2014). Motywem przewodnim analizowanym przez autorów było Światło i Cień. Dualizm zjawisk został indywidualnie „przetworzony” na potrzeby zajęć. Warto sprawdzić, jak patrzą na świat autorzy prac. Na zwiedzających czeka też kilka niespodzianek.

Wystawa „Światło i Cień” będzie prezentowana również w Łomży i Białymstoku. W Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach znajdują się prace: Patrycji Jakubiak, Beaty Dylnickiej, Pawła Gawryluka, Janiny Cynkiel, Andrzeja Kuźmickiego, Sandry Skrockiej, Justyny Fiedosiuk, Kamila Olechwirowicza, Anny Wiśniewskiej, Kornelii Kaziród, Magdaleny Piaseckiej, Tomasza Czerkawskiego, Weroniki Kobus, Marzeny Jakowiak, Martyny Czerobskiej, Moniki Woronieckiej, Łukasza Piechowskiego, Artura Marciniaka, Łukasza Witasa, Moniki Stajkun, Małgorzaty Faltynowskiej, Mateusza Kolosa, Marcina Kondraciuka, Wojciecha Kusznierki, Katarzyny Tyszkiewicz, Ewy Woronieckiej.

Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły, ul. Kościuszki 45, czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 17.00. Bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 10 zł.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply