Reklama

„Królowa” gotuje. W cyklu „Przedpremierowo” – „Podróż na sto stóp” z Helen Mirren

Data:

- Reklama -

Helen Mirren, laureatka Oscara za film „Królowa”, tym razem w roli dystyngowanej właścicielki francuskiej restauracji. Film o smakach, zrealizowany ze smakiem, optymizmem i wyczuciem przez Lasse Hallströma, ocenia Artur Cichmiński.

Madame Malory (w tej roli Helen Mirren – „Królowa”, „Red”, „Stan gry”, „Dziewczyny z kalendarza”) na ekranach kin pojawi się już 8 sierpnia. – Najnowszy film Lasse Hallströma, reżysera „Czekolady”, „Połowu szczęścia w Jemenie” czy „Kronik portowych” to jedna z radośniejszych i bardziej pozytywnych historii w kinie – ocenia Artur Cichmiński.

Scenariusz na podstawie książki Richarda C. Moraisa o tym samym co film tytule może i zaskakujący nie jest, ale ten fakt uroku produkcji z pewnością nie odbiera. W „Podróży na sto stóp” mamy dobrą kuchnię (restaurację z prestiżowymi trzema gwiazdkami Michelin) i orientalną knajpkę ulokowaną vis a vis restauracji Madame Malory. Przede wszystkim jednak, mamy tu kino kulinarne z prawdziwego zdarzenia. Sztuka kulinarna jest w centrum tej opowieści. Pozostałe historie dzieją się w tle. Bliżej „Podróży na sto stóp” do filmu „Julie i Julia” niż do „Szefa”. – To przypadek, że premiery „Szefa” i „Podróży na sto stóp” zaplanowane zostały w niewielkim odstępie czasu – uważa dziennikarz, podkreślając, że obie produkcje są filmami o zupełnie innym charakterze. Artur Cichmiński dodaje także, że cynicy mogą poczuć się nieswojo, oglądając „Podróż na sto stóp”.

Na zdj. Manish Dayal jako Hassan i Charlotte Le Bon jako Marguerite.
Na zdj. Manish Dayal jako Hassan i Charlotte Le Bon jako Marguerite.

Co ma do zaoferowania ta produkcja? Wbrew pozorom – wiele. Gwiazdą tego filmu jest Helen Mirren, jednak i pozostali aktorzy radzą sobie bardzo dobrze. – Film jest aktorsko satysfakcjonujący, a Helen Mirren to jakość sama w sobie – komentuje dziennikarz. Na ekranie zobaczymy jeszcze Francuzkę Charlotte Le Bon („Yves Saint Laurent”). Twarz aktora Om Puri także wyda nam się znajoma.

212_THFJ_D043_05160FD.jpgSkoro rzecz dzieje się w Francji, możemy być pewni, że w filmie odnajdziemy kulturę jedzenia, stanowiącą ważny element życia obyczajowego – ceremoniał, któremu poświęca się wiele uwagi. – Celebracja jedzenia jest wpisana w tradycję tego kraju. Stanowi okazję do nawiązania kontaktu, spotkania z drugim człowiekiem – podkreśla Artur Cichmiński, zauważając, że ten wzorzec coraz powszechniej przenika również na grunt polski. Nic dziwnego, że coraz popularniejsze stają się programy kulinarne – również z udziałem kucharzy-amatorów-hobbystów. W filmie we francuskiej sferze obyczajowości próbuje odnaleźć się Hassan, młody kucharz – samouk, otwarty na doświadczenia innych kultur, doceniający jednak tradycję swojego kraju – Indii.

Swoisty urok „Podróży na sto stóp” być może polega także na tym, ze historia nie jest ani banalna, ani przesłodzona, zrealizowana z humorem (w jednej ze scen bohater mówi do Madam Malory: – Wyglądasz jak królowa.).

„Podróż na sto stóp” jest idealna dla złapania oddechu. Gwarantuje pozytywne doznania, relaks i uśmiech. – To zaskakujący film krzewiący ideę dobra, afirmację życia – ocenia dziennikarz. Dzięki temu, że uwalnia na chwilę od smutków, widz, który doceni „Podróż…”, wróci do niej ponownie. Jak podkreśla Artur Cichmiński – chciałby mieć ten film w swojej kolekcji.

Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).
Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...