Reklama

Który samorząd przyjazny NGO-som?

Data:

- Reklama -
Rys. www.freedigitalphotos.net
Rys. www.freedigitalphotos.net

Wojewoda podlaski Maciej Żywno wraz z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych oraz Podlaską Siecią Pozarządową właśnie ogłosił konkurs na Samorząd Przyjazny Organizacjom Pozarządowym. Konkurs ma promować samorządy, które wyróżniają się we współpracy z organizacjami pozarządowymi, wspierają je oraz upowszechniają dobre praktyki w zakresie takiej współpracy.

– Organizacje pozarządowe, aby mogły dobrze funkcjonować na rzecz swojej społeczności lokalnej, potrzebują dobrej współpracy z samorządem lokalnym. Ten mądry samorząd lokalny to właśnie taki, który potrafi się otworzyć na organizacje, potrafi traktować je jako partnera w rozwiązywaniu różnych problemów, potrafi wspierać i finansowo i pozafinansowo, bo wie że jest to inwestycja we własną społeczność lokalną. Takie samorządy chcemy pokazać i wyróżnić – podkreśla wojewoda Maciej Żywno.

– Najczęściej mówiąc o pomocy, myśli się o wsparciu finansowym. To jest ważne, ale nie tylko o to chodzi. Ta pomoc to jest informowanie, to jest rozmawianie z organizacjami, to jest pochylanie się nad różnymi problemami, które dotyczą nie tylko samych organizacji, ale w ogóle ludzi, tych którzy mieszkają na danym terenie. Trzeba pamiętać, że o ile systemy funkcjonowania samorządów i organizacji są różne, to cel jest tak naprawdę ten sam. Robić coś dla mieszkańców – uważa Katarzyna Łotowska, prezes OWOP.

Konkurs dotyczy współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi w okresie od 1 stycznia 2013 roku do 30 czerwca 2014 roku. Obejmuje trzy obszary:  gminy wiejskie,  gminy wiejsko – miejskie, powiaty i miasta na prawach powiatów. Kryteria, jakie będzie brała pod uwagę kapituła konkursowa, to: współpraca finansowa, pozafinansowa, dobro wspólne, innowacyjność, przejrzystość i czytelność procedur. Zgłoszenia mogą przesyłać samorządy, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego.

Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem konkursu znajdują się na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (www.bialystok.uw.gov.pl), Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych (www.owop.org.pl) oraz Podlaskiej Sieci Pozarządowej.

Formularze należy przesłać na adres e-mail: konkurs.jst-ngo@bialystok.uw.gov.pl do 12 września 2014 roku. Laureatów poznamy podczas gali finałowej już pod koniec września.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Pierwsze wnioski o 500 plus już rozpatrzone

W pierwszym tygodniu lutego do ZUS wpłynęło ponad 1,1...

Suwałki dostały niecałe 2 mln złotych wsparcia na budowę drogi

Jak wynika z listy dotacji udzielonych gminom i miastom...

„Tata” niebawem w kinach. Wygraj bilety na film Anny Maliszewskiej

Film Anny Maliszewskiej, z Erykiem Lubosem w roli głównej,...

Lasy społeczne – ważna ankieta dla mieszkańców Suwałk

Lasy wokół dużych miast mogą zmienić swój charakter -...
%d bloggers like this: