Góra Zamkowa w centrum zainteresowania

0
100

Zamkowa_GoraTrasa turystyczna na Górę Zamkową i Izba Pamięci Jaćwieskiej, której otwarcie planowane jest pod koniec sierpnia, to nowe atrakcje w gminie Jeleniewo.

Źródło: Marek Waszkiewicz, UG Jeleniewo

Trasa turystyczna nazwana „Tropem Sziurpy” o długości 3,2 km w jedną stronę (od nowego parkingu w Szurpiłach na Górę Zamkową) jest uzupełnieniem do istniejącej ścieżki poznawczej „Na Górę Zamkową” oraz szlaku rowerowego. Na trasie znajduje się nowo powstały parking o nawierzchni żwirowej (przy skrzyżowaniu dróg – na Wodziłki i na Targowisko). Ponadto zostały zmodernizowane schody wejściowe kamienno-ziemne i drewniane na Górę Zamkową.

Na przygotowanej trasie znajduje się osiem tablic informacyjno-turystycznych mających na celu przybliżenie zarówno niepowtarzalnej historii tego miejsca, jak i ludu zamieszkującego Suwalszczyznę we wczesnym średniowieczu. Każda z tablic przedstawia historię związaną z Jaćwieżą, Szurpiłami (polska i angielska wersja językowa) i oznaczona jest drewnianym symbolem charakterystycznym dla treści zawartych w temacie tablicy. Do każdej z tablic przymocowany jest także rzeźbiony wojownik jaćwieski.

Druga z zapowiadanych atrakcji – Izba Pamięci Jaćwieskiej, także powstała w ramach projektu pn. „Dziedzictwo jaćwieskie atrakcją Pojezierza Suwalskiego – Izba Pamięci Jaćwieskiej z infrastrukturą techniczną w Szurpiłach”, dzięki środkom finansowym z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. W obiekcie będzie można oglądać: makietę w podłodze przedstawiającą fragment Góry Zamkowej z otaczającymi ją jeziorami (ze sceną ataku Rusinów na Jaćwingów), repliki zabytków znalezionych w Szurpiłach i okolicach Góry Zamkowej, tablice szklane podświetlane z historią badań archeologicznych w Szurpiłach, mapę szklaną z podziałem plemiennym Prus, animację przedstawiającą wygląd Góry Zamkowej w czasach jaćwieskich, film artystyczny o legendzie Góry Zamkowej.

Dodaj komentarz