Reklama

Wyjazd po zdrowie i wiarę w siebie

Data:

- Reklama -

wyjazd_goryPrzez dwa tygodnie będą uczyć się jak pokonywać swoje słabości i wspinać na szczyty. Nie tylko te górskie, lecz również – a może przede wszystkim – życiowe. Mowa o podopiecznych Fundacji „Pomóż Im”, którzy jak co roku wyruszyli na turnus rekreacyjno – rehabilitacyjny do Zakopanego.

W tej kilkudziesięcioosobowej grupie w wieku od 8 do 18 lat są przede wszystkim podopieczni Fundacji, którzy znajdują się w trakcie leczenia onkologicznego lub mają je szczęśliwie już za sobą. Dla części spośród nich będzie to pierwszy wyjazd w góry. Towarzyszy im również zdrowe rodzeństwo podopiecznych domowego hospicjum dla dzieci, które prowadzi Fundacja.

Jak mówi dr Katarzyna Muszyńska – Rosłan, turnusy stanowią podstawę rehabilitacji bio-psycho-społecznej, która obejmuje m.in. rehabilitację fizyczną poprzez spacery po górach i pokonywanie coraz wyższych wzniesień oraz zajęcia sportowe, wsparcie psychiczne, służące głównie usamodzielnieniu się dzieci, wzmocnieniu wiary we własne siły oraz rehabilitację społeczną, która ma służyć przełamywaniu barier utrudniających powrót lub rozpoczęcie funkcjonowania w gronie rówieśników – przede wszystkim – tych niedotkniętych chorobą.

– Poza zajęciami terapeutycznymi, dzieci większość czasu spędzą na zabawie i odpoczynku. Dzięki tym wyjazdom nasi podopieczni zyskują szansę zapomnienia, choć na chwilę, o codziennych troskach, bólu i problemach – dodaje dr Katarzyna Muszyńska – Rosłan.

To już ósmy turnus, odkąd Fundacja przekształciła się ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci z Chorobami Rozrostowymi w obecną formułę. Jest to już 20. wyjazd do Zakopanego dzieci dotkniętych chorobami nowotworowymi. Fundacja zabiera swoich podopiecznych w góry dwa razy do roku – latem i zimą. Według przedstawicieli organizacji specyficzny, górski klimat pozytywnie wpływa na postęp i tempo rehabilitacji oraz regenerację organizmu.

– Po powrocie z Zakopanego dzieci muszą uwierzyć w swoje możliwości – w to, że są zdrowe i w niczym nie ustępują swoim rówieśnikom. Powinny też nabrać pewności siebie i przekonania, że są w stanie, pomimo ciężkiej choroby, wdrapywać się na kolejne, coraz wyższe i trudniejsze „życiowe” wierzchołki, tak jak robili to w górach, bo ze szczytu świat wygląda o wiele piękniej niż z dołu. Pokazujemy im, że wraz ze zmianą perspektywy, otaczająca nas rzeczywistość jest całkiem inna. W ten sposób dostrzegają nowe horyzonty i inne możliwości – zapewnia przedstawicielka Fundacji „Pomóż Im”.

Wśród podopiecznych Fundacji są dzieci nie tylko z województwa podlaskiego lecz również z Warmii i Mazur (obszar byłego województwa suwalskiego). W wyjeździe dzieciom towarzyszy kilkunastu opiekunów – lekarze, psycholog, pedagodzy oraz wolontariusze Fundacji, dla których wyjazd jest nagrodą za poświęcenie i wkładane serce, ale również stanowi dodatkową możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji.

Wyjazd został sfinansowany ze środków, jakie Fundacja otrzymała od podatników, którzy przekazali na jej rzecz swój 1 procent podatku podczas tegorocznego rozliczenia PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...