Zabijmy wszystkie ptaki, trwają 9. Suwalskie Teatr-Akcje (zdjęcia)

0
25

Zabijcie_ptaki_0011„Sztuka Aktywności” – pod tym hasłem odbywają się spotkania z teatrem w Suwałkach. Tytuł znakomicie wpisuje się w ideę spektaklu zaprezentowanego we wtorek – 5 sierpnia w sali granatowej SOK. Energia to ten aspekt sztuki „Zabijmy wszystkie ptaki”, który jest najbardziej wyrazisty.

Uczestnicy tegorocznych Teatr-Akcji mieli już okazję współpracy z performerką Zofią Bartoszewicz, podczas dwóch dni warsztatów „Transgresji ciała”. Praca polegała na konfrontacji z tematem podstawowego narzędzia aktora – ciała, które wychodzi naprzeciw „innemu” ciału, wykluczonemu z powodu niepełnosprawności. – Uczestnicy warsztatów próbowali zmierzyć się z wyzwaniem przedefiniowania pojęć „pełno” i „niepełnosprawność”, a także pokazaniem, że niepełnosprawność nie jest jedynie wybrakowaną odbitką normalności – tłumaczy Paulina Andruczyk, organizatorka Suwalskich Teatr-Akcji.

Pierwszym spektaklem, który został zaprezentowany we wtorek, podczas 9. edycji festiwalu teatralnego, było przedstawienie „Zabijmy wszystkie ptaki”. Własną wizję zmierzenia się z młodzieńczymi ideałami i drogę wkraczania w dorosłość przybliżyła grupa aktorów działających przy Teatrze Form Czarno – Białych „Plama” i przy Stowarzyszeniu „Nie Po Drodze” oraz studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

Kolejną okazją to spotkania z teatrem będzie spektakl Teatru Węgajty, zaplanowany w środę – 6 sierpnia o godz. 18.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach. – „Ziemia B.” jest o gwałceniu środowiska i ślepocie, która ten akt umożliwia i do niego zachęca. Cienka linia, którą notorycznie przekraczamy – zimnej bestialskości wobec zwierząt, bezmyślnego nadużywania ziemi, wody, powietrza, zostaje pokazana w sposób wyraźny, a przecież nienatarczywy – napisała o spektaklu Jadwiga Rodowicz-Czechowska. Będzie więc okazja do konfrontacji odczuć. Bezpośrednio po przedstawieniu planowana jest dyskusja z artystami oraz pokaz filmu dokumentującego spektakl „Ulica Krokodyli” Teatru Węgajty, zrealizowanego z udziałem osób zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej w Jonkowie.

9. Suwalskie Teatr-Akcje potrwają do 10 sierpnia. Program wydarzenia w naszym kalendarzu.

Fot. Niebywałe Suwałki – spektakl “Zabijmy wszystkie ptaki”

Teatr Węgajty – Ziemia B from teatrwegajty on Vimeo.

Dodaj komentarz