Reklama

Biznes w Suwałkach będzie inny? Jeśli znajdą się miliony złotych

Data:

- Reklama -
Fot. Niebywałe Suwałki.
Fot. Niebywałe Suwałki.

Stworzenie na Suwalszczyźnie centrum turystyki biznesowej, wiele pomysłów na wsparcie młodych przedsiębiorców, atrakcyjna oferta dla osób już prowadzących biznes, wykorzystanie w pełni potencjału SSSE i PNTPW to niektóre z pomysłów zawartych w Programie Rozwoju Przedsiębiorczości do roku 2020. Suwalscy radni przyjęli program na wczorajszej sesji.

Szczegóły Programu Rozwoju Przedsiębiorczości prezydent Suwałk zaprezentował już kilka miesięcy temu. Dokument był wówczas w fazie opracowywania. Jednak już wtedy kilka jego zapisów wzbudziło zainteresowanie – choćby wsparcie finansowe młodego biznesu i przekazywanie mieszkań przez miasto absolwentom z dobrze rokującymi pomysłami.

Zgodnie z zapisami Programu Rozwoju Suwałk, miasto stawia na rozwój inteligentny: rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacji; rozwój zrównoważony: wspieranie gospodarki efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej; oraz rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu: wspieranie gospodarki o wysokim poziomie zatrudnienia, zapewniającej spójność społeczną i terytorialną.

W planach jest sporo inwestycji – w sąsiedztwie SSSE, Parku Naukowo-technologicznego oraz w strefie przemysłowej „Papiernia”.

Jedną z ciekawszych koncepcji jest rozwój przemysłów kreatywnych w mieście poprzez stworzenie sieci współpracy między podmiotami sektora kreatywnego, twórcami i artystami z jednej strony i przedstawicielami przemysłów kreatywnych, grafikami, osobami zajmującymi się sztuką użytkową.

W tym celu przewiduje się zapoczątkowanie tej współpracy poprzez zorganizowanie konferencji dla przedstawicieli tego sektora a następnie, w przypadku zainteresowania ze strony środowiska, prowadzenie warsztatów i szkoleń dla przedstawicieli sektora kreatywnego z zakresu marketingu, sprzedaży, przedsiębiorczości, prowadzących działalność gospodarczą lub zamierzających podjąć działalność gospodarczą. Do współpracy należy zaprosić podmioty z całego regionu Polski północno-wschodniej.W dalszej kolejności przewiduje się wypromowanie jednej, cyklicznej imprezy dla przedstawicieli sektora kreatywnego z obszaru Polski północno-wschodniej, jak również innych obszarów kraju. Założeniem tego wydarzenia będzie stworzenie platformy współpracy oraz wymiany doświadczeń w środowisku. W przypadku zainteresowania ze strony podmiotów działających w obszarze kreatywności przewiduje się powołanie Północno-Wschodniego Klastra Kreatywności.

Co więcej, według autorów koncepcji w Suwałkach drzemie potencjał centrum przemysłów kreatywnych. Instytucją, w której będzie można uzyskać wsparcie, ma być… Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód. Rola tej spółki jest wyraźnie zaznaczona w Programie, również z innych względów. W PNTPW zostaną wdrożone instrumenty finansowe, usługi doradcze, informacyjne oraz szkoleniowe – zwłaszcza w inkubatorze przedsiębiorczości, gdzie specjalna oferta będzie uruchomiona dla młodych przedsiębiorców. Na stworzenie funduszu zalążkowego w PNTPW potrzeba jednak 10 mln zł. Do tego celu posłużyć mają środki własne instytucji oraz fundusze unijne.

Miasto zamierza skupić się również na edukacji w specyficznym obszarze. Szkoły mają kształcić postawy przedsiębiorcze wśród młodych ludzi. Co to oznacza? Uczniowie będą odwiedzać innowacyjne firmy, do programu nauczania zostaną dołączone zajęcia zawierające elementy kładące nacisk na kreatywność, naukę pracy w zespole, nacisk na zastosowanie teorii w praktyce. Władze Suwałk chcą nawiązać stałą współpracę z Centrum Nauki Kopernik. Działania w zakresie edukacji nie będą tanie – na dostosowanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy trzeba będzie przeznaczyć nawet 15 mln złotych.

Szczegóły programu na stronie Urzędu Miasta w Suwałkach lub w dokumencie poniżej:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....