Reklama

Dzisiaj nowe szacunki PKB

Data:

- Reklama -
Fot. Vera Kratochvil.
Fot. Vera Kratochvil.

Koniec tygodnia nie przyniósł istotnych zmian na rynku. Giełdy w Europie były dość stabilne blisko czwartkowego zamknięcia, a dolar pozostał mocny w relacji do głównych walut, w czym pomogły ostateczne dane z USA o wzroście PKB w II kw. Zostały one jeszcze nieznacznie skorygowane w górę, potwierdzając, że największa gospodarka świata rosła najszybciej od IV kw. 2011.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Waluty państw rozwijających się straciły za do dolara, ale w większości w mniejszej skali niż dzień wcześniej. Lekką realizację zysków odnotowano na europejskim rynku długu, ale rentowności utrzymały się dość blisko ostatnich minimów.

Kurs EURUSD spadł nieco w stosunku do poziomów z otwarcia – do prawie 1,268 z 1,274. Pewien pozytywny wpływ na dolara w piątek miały dane z USA, które potwierdziły wyraźne odbicie w tamtejszej gospodarce. Dziś rano EURUSD jest blisko 1,268. Po południu poznamy szereg istotnych danych z USA, które na początku tygodnia mogą wpłynąć na notowania. Istotny poziom dla EURUSD to 1,266, minimum z listopada 2012.

Kurs EURPLN wahał się w piątek blisko 4,18. Złoty radził sobie w piątek dość dobrze. Osłabienie do dolara – USDPLN wzrósł z 3,275 do nieco powyżej 3,29 – plasowało go w piątek w środku stawki walut rozwijających się. Słabo prezentował się za to rubel, który ustanowił w piątek kolejny rekord słabość do dolara – USDRUB przebił po raz pierwszy 39,0. Dzisiaj rano EURPLN jest blisko 4,18. Ważne poziomy do kursu to nadal 4,17 i 4,23.

Na krajowym rynku stopy procentowej nastąpiła lekka realizacja zysków, stawki IRS i rentowności obligacji wzrosły o 5-8 pb. Stawki WIBOR od 3 do 12 miesięcy spadły natomiast o 2 pb, miesięczna o 1 pb. WIBOR od 3 do 12 miesięcy spadł o 38-48 pb on lipca, kiedy to RPP zrezygnowała z forward guidance wskazującego, że stopy NBP pozostaną stabilne do końca III kw. Obecnie FRA wyceniają spadek 3-miesięcznego WIBOR-u o 50 pb w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Wynika z tego, że rynek wycenia spadek stóp NBP o niemal 100 pb do końca roku z dużymi szansami na cięcie o 50 pb w październiku. Naszym zdaniem, dostosowanie stóp NBP wyniesie 75 pb w krokach po 25 pb w ciągu trzech kolejnych miesięcy. Widzimy więc ryzyko korekty (przynajmniej chwilowej) jeśli RPP faktycznie zdecyduje się na zachowawczy ruch na najbliższym posiedzeniu. Zanim to się jednak stanie, dalszy spadek stawek z krótkiego końca jest możliwy, zwłaszcza jeśli wrześniowy PMI dla polskiego przemysłu rozczaruje. Różnica między rentownościami polskich 2-, 5- i 10-letnich obligacji i 1M WIBOR (będącego przybliżonym kosztem finansowania) jest najniższej od maja 2013 i tylko w przypadku długiego końca jest dodatnia. Nawet jeśli popyt na polskie obligacje ze strony krajowych inwestorów nieco osłabnie, to sądzimy, że zagranica nadal będzie zainteresowana polskim długiem wobec wysokich na tle państw strefy rentowności i mając w perspektywie napływ dodatkowych płynnych środków z EBC. Chociaż spread między polskimi a niemieckimi obligacjami zawęża się od początku roku, to pod tym kątem krajowy dług wygląda atrakcyjniej niż np. włoski czy hiszpański. Ten drugi może w najbliższym czasie radzić sobie nieco słabiej wobec możliwego referendum niepodległościowego w Katalonii. Widzimy potencjał do dalszego wypłaszczenia się krajowej krzywej wobec oczekiwanego napływu środków z EBC już od października, co powinno korzystnie wpłynąć na sektory 5 i 10 lat. Czynnikiem ryzyka dla tego scenariusza, obok sytuacji na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, są dane z USA.

Wrześniowe miesięczne dane z rynku pracy pojawią się na zakończenie tygodnia. Ostatni odczyt mocno rozczarował i schłodził przejściowo oczekiwania rynku na podwyżki stóp w USA. Także indeks ISM może okazać się istotny, w zeszłym miesiącu osiągnął bowiem najwyższy poziom od marca 2011. Wrześniowy indeks PMI dla polskiego przemysłu może mieć, naszym zdaniem, spory wpływ na krótki koniec krzywej, ponieważ będzie to ostatnia publikacja przed październikowym posiedzeniem RPP. Może ona przesądzić czy rynek nadal będzie oczekiwał cięcia o 50 pb czy skoryguje wycenę do 25 pb.

W tym tygodniu zobaczymy sporo ważnych danych ze strefy euro i z USA, podczas gdy krajowy kalendarz jest znacznie uboższy. Wstępne wrześniowe wskaźniki PMI dla gospodarek europejskich znowu były słabe i również wskaźnik dla Polski pokaże zapewne stagnację w przemyśle. Z drugiej strony, dane makro z USA (zwłaszcza wrześniowe zatrudnienie poza rolnictwem) powinny potwierdzić, że gospodarka USA pnie się w górę, wzmacniając oczekiwania na wcześniejsze podwyżki stóp procentowych. To może wywrzeć presję na waluty naszego regionu i na długie końce krzywych. Istotnym wydarzeniem będzie też spotkanie EBC, po którym bank centralny poda szczegóły dotyczące programu skupu aktywów. Dzisiaj o 10:00 GUS poda zrewidowane szacunki PKB za lata 2002-2013, wyliczone po raz pierwszy wg nowej metodologii ESA2010 i uwzględniające m.in. dochody z „czarnej strefy”, tj. działalności nielegalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....