Młodzi muzycy „poszybują z orłami”

3
477
Na zdj. stypendysta Fundacji - Michał Letkiewicz.
Na zdj. stypendysta Fundacji - Michał Letkiewicz.
Na zdj. stypendysta Fundacji – Michał Letkiewicz.

Przed koncertem znakomitego tria w składzie: Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Andrzej Gębski (skrzypce) i Andrzej Wróbel (wiolonczela) w sali Królewskiej w Suwałkach odbyło się wręczenie stypendiów Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej.

Sobotni koncert był okazją do spotkania kilku pokoleń muzyków i do zainaugurowania specjalnego Funduszu Stypendialnego „Szybuj z orłami”. Programem wsparcia młodych i utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach zostali w tej edycji objęci: Zuzanna Kozłowska (flet poprzeczny), perkusista Michał Letkiewicz oraz grający na trąbce Aleksander Konikowski. Michał Letkiewicz podczas wręczania certyfikatów podkreślił, że perkusja to jego pasja i z tym właśnie instrumentem chciałby związać swoją przyszłość.

Wiolonczelista Jan Roszkowski, który wręczał stypendia, zaznaczył, że ta forma wsparcia może okazać się zachętą do pracy i osiągania coraz lepszych efektów artystycznych. – Sam jestem tego przykładem. Dzięki stypendium spełniłem swoje marzenie, wyjechałem na studia do Nowego Jorku – dodał.

Dalsza część wieczoru została poświęcona promowaniu twórczości Karola Lipińskiego. Znakomici muzycy, którzy nagrali 6-płytowy album z kompozycjami tego twórcy, program rozpoczęli od wykonania Poloneza op. 9. Twórczość Lipińskiego, uważanego w swoich czasach za wybitnego skrzypka, porównywanego nawet do Niccolo Paganiniego, długo czekała na uznanie współczesnych. Konstanty Jan Kulka zabiegał 10 lat o środki na nagranie albumu. Kolejnym etapem promocji twórczości Karola Lipińskiego ma być wydanie nut z muzyką Lipińskiego. – Jak na razie walka trwa, a sukcesów brak, jednak nie tracimy nadziei – podkreślił Andrzej Wróbel.

Tego wieczora publiczność zgromadzona na kameralnym koncercie usłyszała jeszcze Rondo op. 11, Fantazję na temat opery „Krakowiacy i górale” op. 33, Wariacje na temat opery „Kopciuszek”.

Fot. Niebywałe Suwałki

3 KOMENTARZE

  1. Oczywiscie stypendysta fundacji Michal Letkiewicz nie ma nic wspolnego z polityka.
    Komentarz pod jego zdjeciem zostal umieszczony przez pomylke.

Leave a Reply