Pieśni romskie na żywo (zdjęcia)

Na zdj. Maria Natanson (fot. Krzysztof Werema - Vintage Agency, źródło: www.cacivorba.pl).
Na zdj. Maria Natanson (fot. Krzysztof Werema - Vintage Agency, źródło: www.cacivorba.pl).
Na zdj. Maria Natanson (fot. Krzysztof Werema – Vintage Agency, źródło: www.cacivorba.pl).

Maria Natanson, solistka zespołu „Čači Vorba” od kilku dni prowadzi w Suwałkach warsztaty pieśni romskich. Efekty pracy uczestnicy zaprezentują podczas koncertu w sobotę, 20 września o godz. 18.00.

Warsztatowicze wystąpią w budynku SOK przy ul. Noniewicza 71 (dawny ROKiS) wraz z Marią Natanson i Piotrem Majczyną z zespołu „Čači Vorba”. Będzie ciekawie, ponieważ warsztaty już teraz budzą zainteresowanie, również Romów z Suwałk. – Odwiedziłyśmy z Marią Natanson suwalską szkołę romską, spotkałyśmy się tam z ciepłym przyjęciem. Romskie rodziny drugiego dnia warsztatów przyszły posłuchać, jak śpiewamy – wspomina Anna Szafranowska.

Warsztaty pieśni romskich są trzecim spotkaniem z muzyką tradycyjną w ramach projektu „Na styku kultur”. Wcześniej uczestnicy warsztatów śpiewali pieśni suwalskie, następnie pieśni litewskie (sutartines). – Tym razem przyjechała do nas z Lublina Maria Natanson. W trakcie zajęć poznajemy pieśni romskie – nie tylko Romów z naszego terenu, ale z różnych część Europy – dodaje Szafranowska.

Żaden uczestnik warsztatów nie zna języka romskiego, bo i jak tu znać tyle odmian – pieśni wybrane przez Marię Natansom śpiewane są przez wiele grup subetnicznych. Jak zaznacza Anna Szafranowska – praca przebiegała w kilku etapach: pierwszym krokiem było wysłuchanie pieśni w wykonaniu prowadzącej warsztat, następnym było przetłumaczenie słów, praca z tekstem i próby, wiele prób. Pieśni romskie to samo życie – opowiadają o miłości, o relacjach międzyludzkich – ojca z synem, o wydaniu córki za mąż, etc. Podczas sobotniego koncertu publiczność wysłucha m.in.: Odoj tele, Naco pojdem domov, Muro ilo, Jav ke me, Jekh e chaja daje.

W ramach projektu „Na styku kultur”, realizowanym w Suwalskim Ośrodku Kultury, odbyły się także warsztaty fotograficzne i wycieczki kulturoznawcze po Suwalszczyźnie. Więcej w artykule: Na styku kultur – Suwalszczyzna w obiektywie.

Maria Natanson z Čači Vorba śpiewa i gra na wielu instrumentach. Jest również autorką romskich tekstów części piosenek z ostatniej płyty zespołu, „Tajno Biav”. Od 2012 r. wraz z Piotrem Majczyną oraz Robertem Brzozowskim tworzy również formację Aksak Balkan Trio. Maria ma na swoim koncie współpracę z zespołami i projektami muzycznymi: Kałe Bała, Village Kollektiv, Transkapela, Romani Bacht, Burdon oraz wieloma kapelami romskimi i góralskimi z Podhala oraz Słowacji. Jako 15-latka przerwała naukę i wyjechała w Karpaty. W trakcie kilkuletniej wędrówki w poszukiwaniu żywej muzyki karpackiej i cygańskiej. grała z wieloma lokalnymi muzykami i zespołami, podpatrując ich styl. Mieszkając przez prawie rok w romskiej osadzie w Czarnej Górze, nawiązała przyjaźń i współpracę z Teresą Mirgą i jej zespołem Kałe Bała.
W 2009 roku Maria Natanson została laureatką Nagrody Kulturalnej „Żurawie 2009” w kategorii „Dźwięk”, przyznawanej młodym lubelskim twórcom przez redakcję „Studni Akademickiej” Polskiego Radia Lublin (źródło: www.cacivorba.pl).

Fot. Niebywałe Suwałki – zdjęcia z koncertu powarsztatowego

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz