Reklama
- Reklama -

Złoża tytanu na Suwalszczyźnie pod lupą tajnych służb. Będzie debata o możliwości ich wydobycia

Złoża tytanu i wanadu zlokalizowane na Suwalszczyźnie warte są podobno 200 miliardów dolarów. Chrapkę ma na nie między innymi amerykańska korporacja, która zrobi wszystko, by osiągnąć swój cel. Mogą zginąć ludzie.

W czerwcu 2014 r. na rynku ukazała się książka autorstwa Dominika W. Rettingera – „Klasa”, której osią jest międzynarodowy spisek, a właściwie układ sięgający ludzi biznesu i szczytów władzy. Biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia prasowe – czy coś może jeszcze zdziwić czytelników? Okazuje się, że tak. Rettinger serwuje odbiorcom „Klasy” całkiem pokaźną dawkę fikcji literackiej. Dość duża liczba bohaterów i szybkie zwroty akcji nie przeszkadzają w tym, by szybko zorientować się, po jakiej stronie stoją. Czytając „Klasę”, można odnieść wrażenie, że to niemal gotowy materiał na scenariusz filmu sensacyjnego. Nic dziwnego, Dominik W. Rettinger jest polskim scenarzystą, który m.in. współtworzył serial „Ekipa”, a ostatnio „Kamienie na szaniec”.

Teorie spiskowe mnożące się w książce mogą nie przemawiać do wszystkich, ponieważ punkt ciężkości autor przesunął z faktografii na tzw. „dziejstwo”. Nudno nie jest, trup ściele się gęsto, są pościgi, porwania, strzelaniny. A wszystko zaczyna się niewinnie – od telefonu do popularnego studia radiowego. Rettinger sprawnie przenosi czytelnika między poszczególnymi zdarzeniami, długo nie wiadomo, czym jest tajemniczy szyfr zapisany odręcznie na bilecie do metra przez pobitego prezesa dużej amerykańskiej firmy. Ale zgodzić się można z wydawcą, że akcja w tej książce przypomina tę z najlepszych amerykańskich filmów – „Klasę” świetnie się czyta.

Co do faktów, o których podobno nikt nie mówi głośno, to bardziej fikcja niż rzeczywistość. Kto oczekuje paranaukowego opracowania tematu i dostępu do planów kopalni na Suwalszczyźnie, które powstały w XX wieku, zawiedzie się okrutnie. Ale może to i dobrze – w samych tylko Suwałkach mamy wielu zwolenników wykorzystania złóż zlokalizowanych na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, udzielających się raz po raz w lokalnych mediach. Zainteresowanie tematem do pewnego momentu było bowiem ogromne. Wystarczy przypomnieć, że jeszcze w 2002 roku poseł z podlaskiego – Krzysztof Jurgiel pytał w oficjalnej interpelacji, czy istnieje możliwość eksploatacji złóż tytanu, wanadu i żelaza na Suwalszczyźnie. Minister Stanisław Żelichowski odpowiedział wówczas, że „złoża te nie spełniają nowych kryteriów bilansowości. Poszukiwanie rud żelaza na takich głębokościach, jakie występują w suwalskich złożach, a tym bardziej ich wydobywanie, nie ma w świecie precedensu. Ok. 85% wydobycia rud żelaza na świecie pochodzi z odkrywek, a nowo uruchamiane kopalnie w większości są kopalniami odkrywkowymi o wielkich rozmiarach. Przystąpienie do eksploatacji tych złóż byłoby przedsięwzięciem ekonomicznie nieuzasadnionym”. Ale czego nie jest w stanie ożywić wyobraźnia, prawda?

W latach siedemdziesiątych na Suwalszczyźnie zostały udokumentowane dwa złoża rud żelaza, tytanu i wanadu: ˝Krzemianka˝ i ˝Udryń˝. Dla tych złóż zostały sporządzone i zatwierdzone dokumentacje geologiczne, zawierające wyniki prowadzonych prac geologicznych wraz z ich interpretacją. Dokumentacje te określają granice złóż, jakość i ilość kopaliny oraz geologiczne warunki występowania złóż. Suwalskie złoża należą do złóż ubogich i występujących na dużych głębokościach (˝Krzemianka˝ gł. 860-2270 m, ˝Udryń˝ gł. 840-1705 m) – z odpowiedzi S. Żelichowskiego na interpelację posła K. Jurgiela.

Przeczytaj fragment KLASY Dominika Rettingera:

Gdy przygotowywaliśmy informację o książce, a było to w lipcu, nie mogliśmy przypuszczać, że kilka miesięcy później temat stanie się jeszcze bardziej aktualny. We wtorek – 23 września o godz. 16.30 w sali granatowej SOK (ul. Noniewicza 71) odbędzie się debata na temat możliwości wydobycia złóż na Suwalszczyźnie. Spotkanie rozpocznie się od wystąpień zaproszonych gości. Swój udział potwierdzili już Jerzy Ząbkiewicz, jeden z najlepszych w Polsce znawców problematyki suwalskich złóż rud żelaza, Krzysztof Wolfram, prezes Fundacji Zielone Płuca Polski, poseł Jarosław Zieliński z PiS oraz Dominik Rettinger, scenarzysta, autor książki zatytułowanej „Klasa”. 

Najnowsze artykuły

Babygirl niebawem w Cinema Lumiere (bilety)

Od 31 grudnia 2024 roku w Cinema Lumiere w...

Nie będzie łączenia suwalskich placówek zdrowotnych ze szpitalami w Białymstoku – uspokaja Anna Naszkiewicz

W odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje...

Suwałki z nową Młodzieżową Radą Miasta

W czwartek, 12 grudnia, na inauguracyjnej sesji młodzi radni,...

Kontrowersje wokół budowy centrum dystrybucyjnego Lidl w Gietrzwałdzie. Protesty w całej Polsce, również w Suwałkach

Planowana inwestycja sieci Lidl w Gietrzwałdzie, obejmująca budowę gigantycznego...

Co straszy w Sejnach? Recenzja „Stancji”, najnowszej książki Mariusza Matana (konkurs)

„Stancja” Mariusza Matana to fascynująca opowieść, która przenosi nas...

PKS Nova z dofinansowaniem na 8 elektrycznych autobusów. Kiedy pojawią się na trasach?

PKS Nova kontynuuje modernizację swojego taboru. Dzięki dotacji z...
Reklama

Pozostałe artykuły

Babygirl niebawem w Cinema Lumiere (bilety)

Od 31 grudnia 2024 roku w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie można obejrzeć jeden z najbardziej oczekiwanych filmów nadchodzących miesięcy - "Babygirl". Ta seksowna,...

Kontrowersje wokół budowy centrum dystrybucyjnego Lidl w Gietrzwałdzie. Protesty w całej Polsce, również w Suwałkach

Planowana inwestycja sieci Lidl w Gietrzwałdzie, obejmująca budowę gigantycznego centrum logistyczno-dystrybucyjnego z funkcją magazynowania odpadów, wzbudza ogromne kontrowersje w całym kraju. Lokalizacja w pobliżu...

Z regionu: Politechnika Białostocka rozstrzygnęła konkurs „Drewno w architekturze”. Łodzie wikingów zainspirowały najlepszy projekt

Politechnika Białostocka rozstrzygnęła szósty Ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Magisterską Pracę dyplomową „Drewno w architekturze”. Pierwszą nagrodę zdobył projekt osiedla wypoczynkowego na Islandii wykonany przez...