Reklama

Zmiana premiera raczej bez konsekwencji rynkowych

Data:

- Reklama -
Ilustr. www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Sytuacja na wschodzie Ukrainy była w piątek nadal źródłem podwyższonej awersji do ryzyka i niepewności na rynkach finansowych. Z drugiej strony, spekulacje nt. dalszego rozluźnienia polityki pieniężnej przez EBC, które nasiliły się m.in. po danych o spadku inflacji w strefie euro do najniższego poziomu od pięciu lat (0,3% r/r w sierpniu), pomogły zneutralizować wpływ ryzyka geopolitycznego na giełdy w Europie i w USA (amerykański indeks S&P500 ponownie ustanowił nowy rekord).

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Dane z USA przyniosły mieszane sygnały: wydatki spadły po raz pierwszy od pół roku, ale mocniejszy od prognoz wzrost zanotowały nastroje amerykańskich konsumentów i indeks Chicago PMI, co wraz z oczekiwaniami na luźniejszą politykę EBC wsparło dolara. Opublikowany rano indeks PMI dla Chin rozczarował odczytem poniżej prognoz.

W sobotę Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej; nowe stanowisko ma objąć 1 grudnia. Oznacza to konieczność wyboru nowego premiera. Według informacji medialnych kandydat został już uzgodniony, a jego nazwisko mamy poznać we wtorek. Rekonstrukcja rządu może też wg mediów objąć innych ministrów. Rzeczniczka rządu poinformowała w weekend, że Tusk będzie wykonywał obowiązki premiera do końca listopada.

Zatwierdzenie nowego rządu (wymagające bezwzględniej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów) nie powinno być problemem dla koalicji PO-PSL. Spodziewamy się, że zmiany w rządzie powinny zostać neutralnie przyjęte przez rynek i nie wpłyną w istotny sposób na politykę gospodarczą rządu w ostatnim roku przed wyborami.

Na początku piątkowej sesji EURUSD zanotował lekki spadek do 1,316 po słabych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kolejne godziny przyniosły jednak odbicie do prawie 1,32 dzięki wstępnym danym o inflacji w strefie euro, która była zgodna z oczekiwaniami. W trakcie piątkowej sesji w USA i dzisiejszej w Azji euro ponownie traciło i dziś rano EURUSD jest blisko 1,312. Europejska waluta znajduje się pod presją sytuacji na wschodzie Ukrainy i silnych danych z USA. Dziś poznamy ostateczne PMI dla przemysłu w Eurolandzie i odczyty mogą wpłynąć na kurs jeśli będą się wyraźnie różnić od wstępnych szacunków. Ważne poziomy to 1,31 i 1,323.

Kursy EURPLN i USDPLN ustabilizowały się w piątek, tendencję do dalszych wzrostów widać było jedynie na samym początku sesji (pierwszy osiągnął 4,233, a drugi 3,216). Nasilenie napięcia w relacjach Rosji z Europą widać było natomiast nadal w przypadku rubla – USDRUB kontynuował wzrosty i tak też wygląda początek tego tygodnia (kurs jest dziś rano blisko 37,37). Dziś rano EURPLN jest blisko 4,21. Zaostrzenie się sytuacji na Ukrainie będzie zapewne ciążyć walutom CEE i ograniczać potencjał do umocnienia w trakcie dzisiejszej sesji. Dziś rano poznamy indeks PMI dla polskiego przemysłu, którego odczyt może wpłynąć na oczekiwania rynku odnośnie najbliższych decyzji RPP. Ważne poziomy dla EURPLN to 4,23 i 4,17.

Rentowności obligacji na początku dnia nieco odreagowały nerwowość z czwartku, ale w ciągu sesji rynek długu ponownie znalazł się pod presją. Rynek nieco nerwowo zareagował na informacje o podaży długoterminowych obligacji na pierwszej aukcji we wrześniu. Na koniec tygodnia (i miesiąca) rentowności 10-latki zdołała ustabilizować się w okolicach 3,10%. Nieznaczne zmiany zaszły również na IRS – stawki na środku i długim końcu krzywej wzrosły o 1-2 pb. Natomiast stawki WIBOR 1M – 12M spadły o 1-2 pb. Krzywa nieco się spłaszczyła (spread 1M-12M zawęził się do 3 pb) w oczekiwaniu na środową decyzję RPP.

Ministerstwo Finansów podało, że we wrześniu planuje trzy aukcje obligacji. Na pierwszej aukcji (4.09) zaoferuje obligacje o WZ0124/DS0725 o wartości 1-3 mld zł, na aukcji zamiany (18.09) przedstawi do odkupu obligacje WZ0115/PS0415, a na trzeciej aukcji (25.09) zamierza odkupić obligacje denominowane w USD o terminie wykupu w lipcu 2016 do 400 mln $. Wysokość oferty na pierwszej aukcji nie jest duża, więc Ministerstwo Finansów nie powinno mieć problemów z jej uplasowaniem.

Wzrost PKB w II kwartale wyniósł 3,3% r/r, nieco więcej niż wskazywał wstępny szacunek na poziomie 3,2% r/r oraz tylko nieznacznie poniżej wzrostu odnotowanego w I kw. na poziomie 3,4% r/r. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami konsumpcja prywatna wzrosła o 2,8% r/r. Z kolei wzrost inwestycji zaskoczył wzrostem o 8,4% r/r, co prawdopodobnie oznacza, że ożywienie aktywności inwestycyjnej w I kw. (prawie 11% r/r) było w znacznie mniejszym stopniu niż sądziliśmy efektem czynników jednorazowych (łagodna zima, tymczasowe odpisy podatkowe). Popyt krajowy ogółem wzrósł o 5,1% r/r, najwięcej od końca 2010 r.

Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą spowolnienie wzrostu PKB w Polsce poniżej 3% r/r w wyniku pogorszenia koniunktury za granicą i braku wyraźnych impulsów do ożywienia na krajowym rynku. Rozwój sytuacji na Ukrainie pozostanie w centrum uwagi inwestorów. Poza tym, kluczowymi wydarzeniami tygodnia w kraju i za granicą będą decyzje banków centralnych. Naszym zdaniem RPP nie obniży stóp procentowych jeszcze na tym posiedzeniu, co może dać lekki impuls do przedłużenia korekty na rynku stopy, ale z drugiej strony ton komunikatu powinien wspierać oczekiwania, że w kolejnych miesiącach obniżki są jednak prawdopodobne. Utrzymanie stóp bez zmian przez RPP może też dać impuls do odreagowania złotego i próbę powrotu EURPLN poniżej 4,20, chociaż wiele będzie zależało od sytuacji na Ukrainie. Wcześniej negatywnie na złotego mogą wpłynąć odczyty PMI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....