Ambasador RP o biznesie na pograniczu

0
44
Na zdj. Ambasador RP w Wilnie Jarosław Czubiński.
Na zdj. Ambasador RP w Wilnie Jarosław Czubiński.
Na zdj. Ambasador RP w Wilnie Jarosław Czubiński.

Kurtuazyjna wizyta Jarosława Czubińskiego, Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, do której doszło 1 października, objęła spotkanie z suwalskimi przedsiębiorcami w Parku Naukowo-Technologicznym i władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Temat spotkania dotyczył szeroko pojętej przedsiębiorczości, a także tworzenia kadr dla biznesu, który w przyszłości miałby zaistnieć na pograniczu. Jak podkreślił Jarosław Czubiński – sprawy lokalne również wpływają na wizerunek Polski poza granicami kraju. Ambasador zachęcił przedsiębiorców do kontaktu z przedstawicielstwem Polski na Litwie. Mówił także o szansach uruchomienia Polsko-Litewskiej Izby Handlowej. Zaznaczył jednak, że taka inicjatywa musi wyjść od samych przedsiębiorców, którzy doceniliby wartość jej funkcjonowania.

Rozmowa dotyczyła także możliwości stworzenia w Suwałkach centrum kontaktowego dla biznesu z Polski i UE oraz Litwy i innych krajów nadbałtyckich. Ambasador, oceniając szanse prowadzenia firmy na Litwie mówił o trudnościach, zagrożeniach i możliwościach charakterystycznych dla tamtego rynku.

O planach reaktywacji Polsko-Litewskiej Izby Handlowej zrobiło się głośno już kilka miesięcy temu. Zamiary te potwierdził Jarosław Czubiński. Odpowiedzialny za ten projekt Henryk Szymański, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wilnie gościł również w Suwałkach. Na razie prezydent miasta Czesław Renkiewicz wspomniał podczas wizyty ambasadora o inicjatywie założenia Suwalskiej Izby Gospodarczej, w skład której wchodzić będzie kilkudziesięciu lokalnych przedsiębiorców.

Ambasadorowi towarzyszył podczas wizyty konsul honorowy Tadeusz Macioł.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz