Reklama

Blues na tarze do prania i harmonijce przemyconej w kosmos

Data:

- Reklama -
Fot. Wojciech Otłowski.
Fot. Wojciech Otłowski.

Po 32 latach na scenie zespół „chory na bluesa” wydał kolejną płytę. Piosenki z krążka „Matematyka serca” suwalska publiczność usłyszała w piątkowy wieczór (10.10) w Suwalskim Ośrodku Kultury. Nocna Zmiana Bluesa zagrała tym razem w podstawowym składzie.

Sławek Wierzcholski jest w formie, zaraża energią. Choć śpiewa o czasach, które przeminęły, nie opuszcza go poczucie humoru. Muzyk uważany za wirtuoza harmonijki ustnej w Suwałkach wspominał dawną miłość napotkaną po latach; niezbyt udany koncert Johna Mayalla w Polsce, czy współpracę z zespołem „Dżem” w latach 90. XX wieku.

Przy okazji koncertu promującego piosenki z „Matematyki serc”, Wierzcholski raczył słuchaczy również opowieściami o International Blues Challenge w Tennessee w USA i koncercie w zakładzie karnym w Grudziądzu. Z charakterystycznym dla siebie dowcipem, podsumował występ, zaznaczając, że atmosfera była naprawdę „gęsta”.

Mieszkanka stylów, podparta dobrym, starym rock’n’rollowym brzmieniem, zachęciła publiczność nawet do wspólnego śpiewania – najpierw piosenki inspirowanej fragmentem ścieżki z filmu „Blues Brothers”, a potem przeboju Nocnej Zmiany Bluesa i Sławka Wierzcholskiego – „Chory na bluesa”. Było też trochę popisów instrumentalnych. W programie koncertu znalazły się także amerykańskie melodie tradycyjne, m.in. „Amazing Grace”. Zespół wykonał też klimatyczne „Chińskie cienie” i kawałek traktujący o tym, bez czego żaden bluesman obejść się nie może – „Whisky i baby”.

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa zadbali o to, by było ciekawie. Perkusista – Grzegorz Minicz w pewnym momencie zagrał na tarze do prania. Sławek Wierzcholski zaś, „żonglując” harmonijkami, w końcu wyjął tę, którą w latach 60. astronauta Walter Shirra przemycił na pokład Gemini 6. Na koniec członkowie zespołu dokonali zaskakującej „zamiany miejsc”.

Fot. Niebywałe Suwałki i Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...