„Mama” Xaviera Dolana w „Kinie konesera”

0
107
Kadr z filmu "Mama" (materiały prasowe).
Kadr z filmu "Mama" (materiały prasowe).
Kadr z filmu „Mama” (materiały prasowe).

Rewelację festiwalu w Cannes oraz najbardziej oczekiwaną premierę tej jesieni – film „Mama” w reżyserii Xaviera Dolana będzie można obejrzeć w Suwałkach podczas jedynego seansu, który odbędzie się we wtorek – 21 października o godz. 18.30.

Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość.

Mama2Xavier Dolan przypomina, że od czasów swojego debiutu opowiada o miłości. – W mojej twórczości przewinęły się już motywy nastoletniości, transseksualizmu, alienacji i homofobii. Pojawił się też Jacksson Pollock i lata 90. Była szkolna stołówka, francusko-angielskie słowa, skrystalizowany Stendhal, dojenie krów i syndrom sztokholmski. Ustami moich bohaterów używałem slangu i siarczyście kląłem. Mówiłem po angielsku i gadałem bzdury. Zawsze tak jest, kiedy o czymś mówisz. Zawsze istnieje ryzyko, że powiesz bzdurę. Dlatego właśnie zawsze trzymam się tego, co wiem. Albo tego, co jest – mniej lub bardziej – mi bliskie – zaznacza reżyser. Dolan tym razem opowiada o matce – figurze, którą to pojęcie reprezentuje. – Kiedy przygotowywałem „Zabiłem moją matkę”, czułem, że chcą ją ukarać. Teraz, pięć lat później, poprzez „Mamę” szukam jej zemsty. Może lepiej nie pytajcie – podkreśla.

Film „Mama” został zauważony w Cannes, Sydney, Karlowych Warach, Melbourne, w Londnie i Toronto. Krytycy filmowi obraz przyjęli bardzo ciepło:

Zabawne, wzruszające i oryginalne dzieło.

Peter Debruge, Variety

Wizualnie bogaty i odważny narracyjnie.

Richard Lawson, Vanity Fair

Genialny i zabawny.

Peter Bradshaw, The Guardian

Aby wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz filmu „Mama” w Cinema Lumiere w Suwałkach, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Skąd pochodzą piosenki tworzące ścieżkę dźwiękową do filmu „Mama”? Odpowiedzi prosimy przesyłać mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl. Liczy się kolejność nadsyłanych odpowiedzi. KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Leave a Reply