Miasto sfinansuje 13 inicjatyw obywatelskich

0
168
Na zdj. Czesław Renkiewicz.
Na zdj. Czesław Renkiewicz.
Na zdj. Czesław Renkiewicz.

W głosowaniu na projekty w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok wzięło udział 8,4 tys. mieszkańców. Koszt realizacji 13 zwycięskich zadań wyniesie tym razem ponad 2 mln złotych. Wśród nich są m.in. parkour park, monitoring na „Manhattanie” i siłownie „pod chmurką”.

Podczas głosowania w II edycji Budżetu Obywatelskiego uczestniczyło kilka tysięcy osób. – To potwierdzenie, że suwalczanie są aktywni, a pomysły społecznie akceptowane – podsumował prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz. Mimo dobrej frekwencji, do urn wrzucono prawie 1000 nieważnych głosów. W tej odsłonie głosowanie odbywało się również w formie elektronicznej, jednak system był zabezpieczony przed głosowaniem niezgodnym z zasadami.

Na zdj. Agnieszka Szyszko, Czesław Renkiewicz i Zygmunt Szutkiewicz.
Na zdj. Agnieszka Szyszko, Czesław Renkiewicz i Zygmunt Szutkiewicz.

Kwota, która zostanie zabezpieczona na realizację inwestycji w przyszłorocznym budżecie, została podzielona na dwie części: 1,4, miliona złotych – z przeznaczeniem na projekty duże i 600 tys. złotych – z przeznaczeniem na zadania małe. Wszystkie projekty małe zostaną wykonane w przyszłym roku. Jak tłumaczy Zygmunt Szutkiewicz z Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Suwałkach – w tym przypadku obowiązywać będą uproszczone procedury. Projekty duże wymagać będą pozwoleń na budowę, dokumentacji. Przygotowania potrwają w okresie zimowym, by na wiosnę rozpocząć już prace.

Najwięcej głosów w II edycji budżetu uzyskał pomysł budowy ścieżki pieszo-rowerowej z oświetleniem do ogrodów działkowych: Jaćwingów, Borówka i Malinka. Na ten pomysł głosowało 1753 suwalczan. 1303 głosy poparcia uzyskał projekt budowy parkour parku. Następne na liście projektów dużych było zadanie utwardzenia i odwodnienia nawierzchni dojazdowej do 216 garaży przy ul. Klonowej (951 głosów). Wśród projektów małych najwięcej osób zagłosowało na poprawienie bezpieczeństwa ruchu pieszych przy ul. Lityńskiego (808 głosów); poprawę bezpieczeństwa na terenie tzw. ”Manhattanu”(673 głosów); siłownię na otwartym powietrzu na os. Kamena (585 głosów).

– Mimo, że koszt pierwszych dziewięciu małych projektów zamyka się kwotą 615 tysięcy, uda się prawdopodobnie zrealizować wszystkie 10 małych projektów. Być może przy realizacji zadań pojawią się oszczędności – dodał Czesław Renkiewicz, zapewniając, że wszystkie zadania zostaną wpisane do załącznika inwestycyjnego Budżetu Miasta na 2015 rok. Projekt budżetu powinien być gotowy do 15 listopada.

Leave a Reply