Reklama

„Migdały i rodzynki” – opowieść o przedwojennym Białymstoku w Dramatycznym

Data:

- Reklama -
Fot. Emilia Siemakowicz.
Fot. Emilia Siemakowicz.

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ruszyły próby do przedstawienia „Migdały i rodzynki. Szkice białostockie”. Spektakl powstaje dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych. Otrzymał je Rafał Olszewski – aktor białostockiego Teatru.

Premiera przedstawienia zaplanowana jest na 5 grudnia. Do współpracy przy realizacji spektaklu, Rafał Olszewski zaprosił Adama Biernackiego, który podjął się stworzenia scenariusza programu, reżyserii, a także opracowania koncepcji scenograficznej. Stypendyście na scenie towarzyszyć będzie Justyna Godlewska-Kruczkowska. Oprawę muzyczną spektaklu przygotowują: Magdalena Pogorzelska (obój), Damian Boreczko (akordeon) oraz Martyna Faustyna Zaniewska (śpiew).

Fot. Emilia Siemakowicz.
Fot. Emilia Siemakowicz.

– Powoli zbliżamy się do premiery spektaklu, który nie mógłby być zrealizowany, gdyby nie stypendium przyznane przez Prezydenta Miasta Białegostoku. To ogromny zaszczyt znaleźć się w gronie laureatów, ale to również ogromna odpowiedzialność. Pragnę serdecznie podziękować za zaufanie i wiarę w to, że ten projekt ma sens. Za pomoc w tworzeniu naszego spektaklu chciałbym serdecznie podziękować także dyrektor naszego teatru – pani Agnieszce Korytkowskiej-Mazur – mówi Rafał.

Fot. Emilia Siemakowicz.
Fot. Emilia Siemakowicz.

Partnerami merytorycznymi projektu są Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael oraz Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Scenariusz powstał m.in w oparciu o materiały zaczerpnięte z białostockich piosenek, z prasy, opowiadań oraz słynnego tygodnika „Prożektor”. Dzięki zebranym w całość wspomnieniom twórcy spektaklu chcą naszkicować charakter Białegostoku lat 20-tych oraz 30-tych. Zastanowić się nad tym, jaki był przedwojenny Białystok i kim byli mieszkający tu ludzie. Czym żyli, co ich fascynowało, co łączyło, a co dzieliło.

– To moje drugie spotkanie z Białymstokiem – tym razem spotkanie „face to face”, z białostocką przeszłością i historiami, którymi to miasto żyło kilkadziesiąt lat temu. Ponownie spotykam się z Justyną i Rafałem, aktorami, z którymi i miło i owocnie tworzyliśmy „Rozkłady jazdy” Petra Zelenki w zeszłym roku. Tym razem jednak w zupełnie innym repertuarze – to wyzwanie, a wyzwania podnoszą poziom adrenaliny. Z podwyższoną adrenaliną, garścią przyjemnych wspomnień i górą nadziei zagłębiamy się razem w Białystok w sensie i metaforycznym i zupełnie codziennym – mówi Adam Biernacki, reżyser spektaklu.

5 grudnia br. o godz. 19.00 odbędzie się bezpłatny pokaz premierowy realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. Następnie przedstawienie zostanie włączone do repertuaru Teatru. Będzie je można obejrzeć 6 oraz 7 grudnia o godz. 20.00, 12 grudnia o godz. 17.30, a następnie 13 i 14 grudnia o godz. 20.00. Bilety na przedstawienia repertuarowe dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

„Niebywałe Suwałki” są patronem medialnym wydarzeń organizowanych w tym sezonie przez Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Zbuduj niesamowitą maszynę i wygraj indeks na Politechnikę Białostocką

Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja...

Pod naszym patronatem: „Naprzód, Freedonio!” – polska prapremiera w Białymstoku

W najbliższą sobotę, 18 stycznia w Teatrze Dramatycznym im....

Pod naszym patronatem: 700. „Zapisków oficera Armii Czerwonej”

Kultowe „Zapiski oficera Armii Czerwonej” świętują kolejny jubileusz. Spektakl...

Białystok – miasto, które daje satysfakcję

Białystok to najlepsze polskie miasto - tak wynika z...