“Moskwa – Pietuszki”. Nowa premiera Fabryki Monodramów już dziś w Suwalskim Ośrodku Kultury

Na zdj. Jacek Sawicki. Fot. arch.
Na zdj. Jacek Sawicki.
Na zdj. Jacek Sawicki (fot. Piotr Kopciał).

Moskwa – Pietuszki – w taką trasę pociągiem zabierze nas w sobotę, 25 października Jacek Sawicki, który w najnowszym spektaklu Fabryki Monodramów, wcielił się w rolę Wieniczki – alkoholika – intelektualisty, bohatera poematu Wieniedikta Jerofiejewa.

Autor: Agata Włodarczyk

Wieniczka, straciwszy pracę brygadzisty, wyrusza w swoistą Odyseję z dworca Kurskiego w Moskwie, do Pietuszek – utopijnego miejsca, gdzie oczekuje na niego ukochana, po drodze wdając się w filozoficzno – pijackie dysputy ze współpasażerami.

Spektakl wyreżyserowała Jolanta Hinc-Mackiewicz, ale jak sama mówi: – Praca nad nim nie była odwzorowaniem wizji reżyserskiej, ale twórczym dialogiem. Proces tworzenia spektaklu zajął ponad rok.

Moskwa_Pietuszki_Sawicki_2
Fot. Piotr Kopciał.

W efekcie na scenie SOKu zobaczymy osiemdziesięciominutowe przedstawienie. – Z Jackiem współpracuję już od dawna – mówi reżyserka. – Grał on w spektaklu „Krajobraz z Tobiaszem” Teatru Efemerycznego, wcielił się również w postać Heroda podczas pierwszego suwalskiego „Orszaku Trzech Króli”. Jacek zajął się też opracowaniem muzycznym spektaklu, to on przyniósł własne propozycje utworów, które usłyszymy w czasie przedstawienia.

Poemat „Moskwa – Pietuszki” był już prezentowany suwalskiej publiczności podczas X Spotkań z Monodramem, jednak Jolanta Hinc-Mackiewicz zapewnia, że nawet osoby, które widziały realizację Jozefa Bajnoka, nie będą się nudzić. – Realizacja prezentowana na Spotkaniach z Monodramem miała wiele z poetyki teatru lalkowego, poza tym było tam dużo dosłowności, na scenie pojawiał się w dużych ilościach alkohol, był też zapalony papieros. Monodram Jacka jest po prostu inny. Nie ma tu mowy o inspiracji. Kiedy „Moskwa” była prezentowana w Suwałkach, w Fabryce Monodramów już trwały prace nad realizacją tego samego tekstu.

O czym jest „Moskwa – Pietuszki” w interpretacji, którą zobaczymy na deskach SOKu? – O ludzkiej wrażliwości, uwikłaniu i zmaganiach ze światem, do którego nie przystajemy; o sposobach usprawiedliwienia się – mówi reżyserka spektaklu.

O czym jeszcze? Można się będzie o tym przekonać się już dziś o godz. 17:00 w Sali Kameralnej SOK (ul. Papieża Jana Pawła II 5). Bilety w cenie 10 zł.

Dodaj komentarz