Reklama
- Reklama -

Słowo o suwalskiej przedsiębiorczości

Jerzy Pietrewicz wręcza Srebrne Krzyże Zasługi.
Jerzy Pietrewicz wręcza Srebrne Krzyże Zasługi.

– Możecie mieć satysfakcję z tego, co zostało zrobione do tej pory – tak podsumował lokalną działalność gospodarczą minister Jerzy Pietrewicz, zaproszony do udziału w Spotkaniu Suwalskiego Środowiska Biznesowego, które odbyło się w poniedziałek, 20 października w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód.

Spotkanie zatytułowane „Suwalska przedsiębiorczość – doświadczenia, wyzwania, perspektywy” było okazją do podsumowań, prezentacji planów i zamierzeń, ale także do uhonorowania działalności przedsiębiorców z długą historią na rynku. Podsumowanie konferencji stanowił moment wręczenia Srebrnych Krzyży Zasługi, które otrzymali: Bożena Dobrzyń, Piotr Kowalewski, Adam Ołów i Bogdan Sadowski. 45 osób odebrało z rąk Jerzego Pietrewicza specjalne dyplomy podpisane przez szefa resortu gospodarki, Janusza Piechocińskiego i Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk. W tym gronie znaleźli się m.in.: Piotr Bagiński, właściciel „Rozmarino”; Bogdan Dojnikowski z Zakładu Wyrobów Metalowych Dojnikowscy Sp. j.; Rafał Dyczewski; Adam Galas – Salag, Janina Kluczyńska – Piekarnia Jasia; Piotr Kowalewski – PIKO; Adam Ołów – Cymes; Lilianna Sadowska – Suwar; Bronisław Woźnialis – RESO; Henryk Owsiejew – Malow; Tadeusz Grygieńć – Javena; Jerzy Żukowski, Sławomir Żynda, Jerzy Puchalski – Chata.

Próbę podsumowania 25 lat polskiej transformacji ustrojowej podjął na początku konferencji Czesław Renkiewicz. – Suwalska gospodarka na takim poziomie, jak teraz, to państwa zasługa – podkreślił prezydent Suwałk, dodając, że ważna jest nie tyle liczba firm, ile liczba tworzonych miejsc pracy, których w Suwałkach przybywa. – Dziękujemy za trud i wspieranie rozwoju Suwałk – dodał.

Wojciech Dzierzgowski, wicemarszałek województwa zaznaczył podczas swojego wystąpienia, że działalność lokalnych firm nie pozostaje bez wpływu na promocję miasta i regionu. Jak powiedział – przedsiębiorcy działający na Suwalszczyźnie umiejętnie wykorzystują szanse i trudne sytuacje, dają też dobry przykład innym.

Sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki, Jerzy Pietrewicz przypomniał, że nie wystarczą zasoby pomysłów i energii, do odniesienia sukcesu w biznesie potrzeba kapitału i infrastruktury. – W tym regionie atutów rozwojowych nie było zbyt dużo, jednak z każdym rokiem widzę, że to inna Ziemia Suwalska. Możecie mieć satysfakcję z tego, co zostało zrobione do tej pory – podkreślił.

Zamiast słowa podsumowania Bogdan Sadowski, suwalski przedsiębiorca i przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Suwałk zaprezentował filmową wersję komentarza do rozwoju sfery biznesowej w najbliższym regionie. Sadowski przypomniał również, że niedawno do życia została powołana Suwalska Izba Przemysłowo-Handlowa, już teraz skupiająca 80 firm. Kolejne wnioski przedsiębiorców, zainteresowanych dołączeniem do grupy, czekają na rozpatrzenie. Jak dodał Bogdan Sadowski – przy 100 członkach izba będzie ciałem o zasięgu ponadregionalnym. W planach jej funkcjonowania znajduje się m.in. zawiązanie porozumienia o współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą.

Wystąpienie dotyczące szans i wyzwań dla przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej wygłosił Cezary Cieślukowski, przewodniczący konwentu Stowarzyszenia „Euroregion Niemen”, który mówił o dotychczas pozyskanych środkach w ramach programów unijnych, a także o obszarach, które mają największe szanse na unijne fundusze do roku 2020. Są wśród nich: projekty zwiększające innowacyjność i konkurencyjność firm, w puli znajdują się też pieniądze na badania i rozwój, start-upy, odnawialne źródła energii, tworzenie konsorcjów naukowo-przemysłowych, funduszy kredytowych i gwarancyjnych, przedsięwzięć venture capital i sieci aniołów biznesu. Na wsparcie mogą też liczyć gminy objęte siecią Natura 2000, które z pozyskanych środków utworzą miejsca pracy.

Fot. Niebywałe Suwałki

Najnowsze artykuły

Z regionu: Wydruk 3D zamiast żywego modela na zajęcia z rysunku

Wydruk 3D nagiego człowieka zamiast modela to już teraźniejszość,...

Gdy rozwój przestaje rozwijać – jak rozpoznać moment, w którym ciągła praca nad sobą już nie działa?

Czasami wszystko dzieje się zbyt szybko. Bywa, że poranek...

Suwalscy sportowcy z nagrodami i stypendiami – ponad 312 tys. zł wsparcia

Suwalski Ośrodek Kultury był dziś (16 kwietnia) miejscem uroczystego...

Fatalne dane ze sklepów. Polacy przed świętami odczują nawet ponad 8-proc. podwyżkę cen

Wzrost cen w marcu mocno przyspieszył, tj. do 6,7%...

Wesołego Alleluja!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam spokoju, nadziei...
Reklama

Pozostałe artykuły

Fatalne dane ze sklepów. Polacy przed świętami odczują nawet ponad 8-proc. podwyżkę cen

Wzrost cen w marcu mocno przyspieszył, tj. do 6,7% rdr. Było to zgodne z prognozami ekspertów. Najmocniej podrożały art. tłuszczowe, owoce oraz napoje bezalkoholowe....

Kolacja Miłoszowska w Krasnogrudzie. Smaki regionu i literatura na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 13 kwietnia, w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie odbyła się wyjątkowa uczta – Kolacja Miłoszowska, której celem było nie tylko uczczenie pamięci Czesława...

Sprawdzamy, jak młodzi ogarniają finanse. „Finansowe roz(g)rywki” w Suwałkach

Ruszyła czwarta edycja warsztatów edukacyjnych „Finansowe roz(g)rywki” dla uczniów z klas 5-8. Dotychczas w tym projekcie Santander Bank Polska przeszkolił 8 tysięcy uczniów z...