Reklama

SPEAK, czyli jak więcej mówić o kulturze

Data:

- Reklama -
Warsztaty wikliniarskie były jedną z propozycji doskonalenia w ramach SPEAK.
Warsztaty wikliniarskie były jedną z propozycji doskonalenia w ramach SPEAK.

Suwalski Program Edukacji i Animacji Kulturalnej wchodzi właśnie w kolejny etap. Pomysłodawcy są zadowoleni z dotychczasowych działań skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, zaryzykują nawet kontynuację programu bez zagwarantowanych dodatkowych środków z resortu kultury.

Realizacja SPEAK została rozplanowana na 2 lata – na rok 2014 i 2014. Dotacja pozyskana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizacji wszystkich działań wyniosła 150 tys. zł, pozostałą część dołożył suwalski samorząd. Program jest pierwszą w naszym mieście tak kompleksową inicjatywą, obejmującą kształcenie w różnych dziedzinach twórczości i sztuki, jak np. taniec, teatr, gra na harmonijkach ustnych, wikliniarstwo, śpiewa, tworzenie scenografii, grafika, malarstwo (poza ofertą SOK). Wszystkie działania oparte zostały na warsztatach dla dzieci i młodzieży oraz kursach dla nauczycieli i instruktorów.

Na zdj. Bożena Kamińska, dyrektor SOK.
Na zdj. Bożena Kamińska, dyrektor SOK.

– Idea programu zrodziła się bardzo wcześnie, tuż po powstaniu Suwalskiego Ośrodka Kultury. Myśleliśmy nad programem, który zaangażowałby również inne instytucje kultury oraz placówki oświatowe i organizacje pozarządowe. Celem naszych działań była edukacja kulturalna – tłumaczyła podczas konferencji prasowej podsumowującej I etap projektu Bożena Kamińska, dyrektor SOK.

Od lewej: Dorota Skłodowska, Małgorzata Wojdełko, Mirosława Krymska, Jadwiga Tylenda, Tomasz Kierejsza, Bożena Kamińska oraz Piotr Kuczek.
Od lewej: Dorota Skłodowska, Małgorzata Wojdełko, Mirosława Krymska, Jadwiga Tylenda, Tomasz Kierejsza, Bożena Kamińska oraz Piotr Kuczek.

Finałem zajęć przewidzianych w ramach SPEAK były dotychczas przeważnie wystawy, koncerty i inne prezentacje. W pokazach powarsztatowych wzięło udział ok. 4 tys. odbiorców. A będzie ich pewnie jeszcze więcej, ponieważ SPEAK-owe akcje nie są incydentalne. Jeszcze w tym roku suwalczanie mogą liczyć na spektakl i wystawę. SPEAK zostanie rozszerzony również o przeglądy najciekawszych dziedzin (m.in. dzięki niemu rozbudowany ma być program Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem).

Wśród propozycji SPEAK-u znalazły się także odpowiedzi na wnioski nauczycieli z suwalskich szkół, do których w 2013 roku SOK skierował ankietę dot. badania potrzeb w zakresie edukacji artystycznej. Jak dodaje Piotr Kuczek, koordynator SPEAK-u, program ten już z założenia miał być parasolem nad działaniami kulturalnymi w Suwałkach. SOK nie zamierza z niego rezygnować nawet po 2015 roku. Środków na realizację będzie szukać m.in. w programach ministerialnych.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...