„Strachy Na Lachy” w listopadzie w Suwałkach

Fot. Radosław Polak.
Fot. Radosław Polak.
Fot. Radosław Polak.

„Strachy Na Lachy” to formacja powołana przez Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego i Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza, założycieli „Pidżamy Porno”. 8 listopada zespół zagra w Suwałkach.

Na podst. informacji prasowych.

Pierwszy skład grupy uzupełnili basista Lo z Inri oraz Mariusz Nalepa gitarzysta zespołu „Na Górze”. Jeszcze we wrześniu 2001 roku muzycy zagrali ponad dwugodzinny koncert w Legnicy. Wkrótce zmienili nazwę na Grabaż i Strachy Na Lachy.

W lutym 2003 roku Strachy podpisały kontrakt płytowy z SP Records, w efekcie czego, w pilskim Studio „Q”, pod okiem Toma Horna, powstała debiutancka płyta „Strachy Na Lachy. Z tej płyty największym przebojem jest piosenka Raissa, do dziś żelazny punkt każdego koncertu grupy. Do grupy dołączyli Kuzyn – perkusja oraz Anem – klawisz, który grupę opuścił w lipcu 2007 roku.

W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem „Piła Tango”. W lutym i marcu 2005 roku SNL odbyły swoje najdłuższe tournee, grając 16 koncertów w całej Polsce.. Podobnie jak przy pierwszej płycie – Strachom w nagraniu albumu pomogło wielu zaproszonych gości – Tom Horn na klawiszach, Tomek Ziętek na trąbce czy Zbigniew Zamachowski, który mistrzowsko użyczył swego głosu Mędrcowi w „Pogrzebie Króla”. Jeden z gości sesji „PIŁA TANGO” – Arek Rejda od 3 września stał się siódmym członkiem strachowego kolektywu.

W kolejnych latach zespół nagrywał i za twórczość zbierał nagrody. W 2008 roku Grabaż otrzymał Paszport Polityki. Jesienią 2010 roku radiowa Trójka uhonorowała zespół prestiżową nagrodą Mateusza za album Dodekafonia. W tym samym dniu w Studiu im Agnieszki Osieckiej zespół otrzymał za ten album platynową płytę. W 2013 roku nadszedł czas na !TO!.

– Jedyne założenie, jakie miałem przy tej płycie, było takie, aby nie była to Dodekafonia bis. Zresztą, kiedy pisałem nowe piosenki, byłem zupełnie innym Krzysztofem Grabowskim, niż za Dodekafonii – znacznie lżejszym, jeśli chodzi o duszę i czystość umysłu… No i wyszła nam płyta najbardziej czadowa i gitarowa ze wszystkich albumów Strachów Na Lachy. No i sam zacząłem się jej trochę bać… Bo o ile w przypadku Dodekafonii byłem absolutnie pewien, że te piosenki mają swój ciężar gatunkowy o tyle w przypadku !TO! – teksty są po prostu lżejsze. Nie ma w nich wiele poezji, są to tylko zwykłe teksty piosenek. Chciałem napisać taką płytę – nie napinałem się, żeby pisać poezję. Chociaż kilku gości, którzy słyszeli tę płytę mówi, że to wciąż poezja jest. Nie ma tu takiej typowej, grabażowskiej gęstości tekstu – mówi o płycie lider grupy.

W Suwałkach „Strachy Na Lachy” zagrają 8 listopada o godz. 20.00 „Na Starówce” (ul. Chłodna 2). Bilety: 55 zł.

Aby wygrać 2 pojedyncze wejściówki na ten koncert, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Na jednej z płyt zespołu znajduje się piosenka, która pochodzi z polskiego serialu z lat 70. XX wieku. Jaka ta piosenka i na którym krążku „Strachów” można ją znaleźć? Odpowiedzi prosimy przesyłać mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Dodaj komentarz