W zmodernizowanych poradniach specjalistycznych w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach zmieniła się nie tylko infrastruktura. Dzięki zewnętrznemu wsparciu został uruchomiony elektroniczny system rejestracji chorych, znajduje się tam również urządzenie ułatwiające opanowanie topografii szpitalnych oddziałów.
Symboliczne otwarcie wyremontowanego kompleksu poradni specjalistycznych odbyło się we wtorek, 4 listopada z udziałem Adama Szałandy, dyrektora placówki, Bożeny Kamińskiej, przewodniczącej Rady Społecznej szpitala, Cezarego Cieślukowskiego, radnego Sejmiku, który jeszcze jako członek zarządu województwa odpowiedzialny był za placówki ochrony zdrowia w regionie, a także prezydenta Suwałk – Czesława Renkiewicza.
Jak podkreślił Adam Szałanda – to dopiero pierwszy etap prac. – W następnym roku planujemy uruchomienie windy między poziomem poradni a parterem. Mamy już dokumentację i zezwolenie na budowę, a także częściowe finansowanie – dodał.
Modernizacja poradni szpitalnych została przeprowadzona w ramach programu współpracy transgranicznej. Środki pozyskane na realizację projektu to 360 tys. złotych dofinansowania i wsparcie z zarządu województwa w wysokości 200 tys. zł. Projekt pilotował „Euroregion Niemen”.
Cezary Cieślukowski podczas otwarcia poradni wspominał, że 4 lata temu, gdy został radnym Sejmiku i członkiem zarządu województwa odpowiedzialnym za placówki ochrony zdrowia, za punkt honoru postawił sobie „wyciągnięcie szpitala z zapaści”. – Sytuacja była dramatyczna: komornicy, olbrzymie długi, brak perspektyw, słaby kontrakt – wymieniał Cieślukowski. Od momentu, gdy dyrektorem suwalskiego szpitala został Adam Szałanda, w placówce zostały przeprowadzone liczne prace remontowe: termomodernizacja budynku, remont OIOM-ów, SOR-u, bloku operacyjnego, czy zakup tomografu. Jak dodał Cezary Cieślukowski, nadal celem jest poprawa sytuacji finansowej Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. – Kluczem do sukcesu jest załoga. Podwyżek było niewiele, a chcemy, żeby pracownicy suwalskiego szpitala zarabiali najlepiej w województwie – podkreślił.
Bożena Kamińska zaznaczyła, że mimo wielu zrealizowanych zadań, potrzeb jest wciąż wiele. Posłanka i zarazem przewodnicząca Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego przypomniała, że w centrum zainteresowania powinien być pacjent, który korzysta z usług placówki i coraz bardziej komfortowych warunków leczenia.
Szpital Wojewódzki w Suwałkach regularnie wspierany jest także z budżetu miejskiego. – Jakość usług i standard obsługi pacjenta poprawia się – zauważył Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, życząc dyrektorowi szpitala utrzymania takiego tempa zmian. Ostatni zastrzyk finansowy w wysokości 220 tys. zł umożliwił zakup nowoczesnego sprzętu, m.in.: aparatu EMG dla oddziału neurologicznego, bronchofiberoskopu dla oddziału pulmonologicznego oraz zestawu do ureterorenoskopii dla oddziału urologicznego.
Fot. Niebywałe Suwałki