Stachuriada z Pink Freud, Czyżykiewiczem i Maszyną do Mięsa Jacka Staniszewskiego

1
45
Fot. Marta Kacprzak.
Fot. Marta Kacprzak.
Fot. Marta Kacprzak.

II Suwalska Stachuriada odbędzie się w dniach 28-29 listopada w Suwalskim Ośrodku Kultury. Te dwa dni będą okazją do spotkań muzycznych, filmowych, do udziału w Lekcjach Pana Stachury, w performancie, slamie i wystawie.

Ideą II Suwalskiej Stachuriady jest promocja twórczości Edwarda Stachury, ale również oddziaływanie na twórców i zachęcenie ich do udziału w życiu kulturalnym Suwałk. Stachuriada ma być inspiracją dla młodych ludzi do pokazania wolności twórczej, jaką miał w sobie Stachura.

stachuriada_PLAKAT28 listopada o godz. 12.00 na Dużej Scenie SOK odbędą się Lekcje Pana Stachury, czyli spotkanie autorskie Jerzego Stachury Juniora (bratanka poety) i Mariana Buchowskiego, biografa Edwarda Stachury (wstęp wolny). O godz. 19.00 w tym samym miejscu zagra zespół Pink Freud. Będzie to program zatytułowany “Stachura: Słowo w ekspresji dźwięków”.

Najgorętszy muzyczny towar eksportowy polskiej kultury. Ambitni, odważni i niezależni eksperymentatorzy świadomie przekraczający granice gatunkowe od jazzu, punkrocka i rocka, przez drum’n bass, jungle i dub po muzykę elektroniczną zaprezentują na żywo, jak wychodzi im miksowanie gatunków. Publiczność usłyszy bogate kompozycje, nowoczesne elektroniczne brzmienia.

Muzyka Pink Freud, pomimo klasycznego instrumentarium, wychodzi poza tradycyjnie pojmowany kanon jazzu – Mazolewski i jego koledzy wplatają w swoje kompozycje elementy różnych odmian rocka i muzyki klubowej. Pink Freud to nie tylko muzyka. Zespół miał okazję kilkukrotnie z powodzeniem skomponować ścieżkę dźwiękową do filmów niemych. Projekt, który odbił się największym echem to „Mocny Człowiek” w reżyserii Henryka Szaro. Entuzjastycznie przyjęta premiera filmu z muzyką Pink Freud, wykonywaną na żywo, miała miejsce w The Barbican w Londynie w roku 2011.

song_11_by_jacxAle to wciąż nie wszystko. O godz. 20.30 w patio SOK zaplanowany został wernisaż wystawy JACX [WORKS] Jacka Staniszewskiego. Ok. 21.00 komentarzem do wystawy będzie performance muzyczny grupy Maszyna do Mięsa (w sali kameralnej).

Jacek Staniszewski jest adiunktem i szefem katedry grafiki społecznej ASP w Gdańsku. Urodzony w Lęborku. W latach 1977–84 studiował na Wydziale Grafiki Projektowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Debiutował w połowie lat 80. Brał udział w tak głośnych wystawach, jak „Ekspresja lat 80.” w sopockim BWA, „Lochy Manhattanu” w Łodzi czy „Raj Utracony” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. W kręgu jego zainteresowań artystycznych mieszczą się zjawiska związane z negatywnym oddziaływaniem postindustrialnej cywilizacji na człowieka, ale i z funkcjonowaniem nowoczesnych mediów oraz przepływem informacji. Wykonał ponad 300 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów. Współpracuje z niemal wszystkim instytucjami kultury w Trójmieście, a także z Fundacją Sfinks w Sopocie, Colosseum (organizator Gdynia Summer Jazz Days), Ladengalerie w Berlinie, Smithkline Beecham Polska. Zaprojektował szatę graficzną płyt wielu zespołów. W 1998 r. na 100 billboardach w Warszawie prezentowane były 3 autorskie projekty z cyklu „Wild Life is Us – Dzikie życie to my”. Jest autorem Drogi Krzyżowej wykonanej na zamówienie zakonu Kamilianów w Warszawie. 

29 listopada o godz. 18.00 przed publicznością Suwalskiego Ośrodka Kultury na Dużej Scenie wystąpi Mirosław Czyżykiewicz. Artysta kultowy, działający w kręgach piosenki literackiej, przedstawi program “Stachura: Słowo śpiewane i inne” (bilety: 30 zł). Czyżykiewicz to śpiewający artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata krakowskiej ASP). Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz. W latach osiemdziesiątych związany ze studenckim ruchem artystycznym. Debiutował wierszami w „Radarze”, 1986 roku. W latach 1986-87 współpracownik „Zgryzu”, programu Macieja Zembatego w III Programie Polskiego Radia. Laureat FAMY (Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu) w latach 1986 i 1987 w kategorii piosenki poetyckiej. Zdobywca nagrody Programu III PR im. Mateusza Święcickiego w roku 1990. Reprezentant Polski na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia) w roku 1993. Zaprezentował tam recital wierszy Josifa Brodskiego pt. „Światwidzialny” w przekładach Stanisława Barańczaka i Katarzyny Krzyżewskiej z własną muzyką i aranżacjami. Uczestniczył w koncercie „Kraina łagodności” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1995 i 1996. Wystąpił ze swoimi recitalami na „Przeglądzie Piosenki Aktorskiej” we Wrocławiu w 1989 i 1996 roku i jako uczestnik wielu koncertów na tym przeglądzie. Od dwudziestu lat stały współpracownik Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie oraz Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

O godz. 19.30 odbędzie się projekcja dokumentu „Edward Stachura z tego świata” (Polska, 2014, 45′) w reżyserii Teresy Kudyby ( wstęp wolny).

Teresa Kudyba o filmie: Przeprowadziłam się z Opola na kujawski Słońsk pod Ciechocinkiem. Kupiłam tam przypadkiem płytę zespołu Babu Król i zaczęłam słuchać nowych aranżacji utworów Steda. Potem sięgnęłam do świetnej „Biografii i legendy” Mariana Buchowskiego, odwiedziłam miejsca bliskie memu bohaterowi. Postanowiłam stworzyć na Kujawach widziany moimi oczami dokument, bo chyba dobrego współczesnego obrazu o Stachurze nam brakuje.

Zakończeniem II suwalskiej Stachuriady będzie slam poetycki, który odbędzie się o godz. 20.30 w sali kameralnej SOK. Zgłoszenia do 24.11.2014 r. na adres e-mail: pawel.bydelski@soksuwalki.eu, wstęp wolny.

Patronat medialny: Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz